Fico potvrdil Šefčovičovu kandidatúru do EP

Premiér Robert Fico a podpredseda EK Maroš Šefčovič, Zdroj: TASR/Michal Svítok

„Maroš Šefčovič bude číslo jeden na našej kandidátke do Európskeho parlamentu, súčasne zostáva naším kandidátom pri zostavovaní novej Európskej komisie,“ povedal v sobotu premiér Robert Fico.

Znamenalo by to, že v prípade svojho zvolenia kreslo v Európskom parlamente neobsadí.

Nasadenie podpredsedu EK do volieb podľa Fica znamená, že Smer-SD potvrdzuje proeurópsku orientáciu.

„Naďalej potvrdzujem záujem o hlbšiu integráciu štruktúr Európskej únie (EÚ)," dodal. Šéf Smeru-SD uviedol, že chce, aby EK získala väčšiu legitimitu.

„Chceme, aby podobne, ako je to v zostavovaní vlád v európskych krajinách, politici najskôr prešli súbojom cez parlament a potom po získaní takejto legitimity v Európskom parlamente, sa usilovali o pozície v exekutíve, v tomto prípade v Európskej komisii,“ vysvetlil. Cieľom Smeru-SD je tiež priblížiť ľudom fungovanie európskych štruktúr.

Ponuka Smeru-SD podľa Šefčoviča dobre zapadla do diskusie, ktorá v Európskej únii práve prebieha, keďže často ako eurokomisár dostával otázku týkajúcu sa demokratickej legitimity.

Nová politická kultúra

„Ak má právo Európska komisia sa vyjadrovať k národným rozpočtom, ak má právo odporúčať veľmi citlivé reformy, tak je evidentné, že aj občania členských krajín vyžadujú, aby komisári, ktorí v tej, kvázi európskej vláde pracovali, aby mali mandát, aby boli demokraticky podporení,“ povedal Šefčovič.

Dodal, že v EÚ je viacero komisárov, ktorí sa rozhodli pre podobný postup, teda kandidovať v eurovoľbách. Podľa neho je to dôkaz novej politickej kultúry a teší sa, že predvolebná kampaň mu umožní stráviť veľa času na Slovensku.

„Veľmi sa teším na stretnutia s občanmi, chcem si naozaj vypočuť ich názory, chcem si to skonfrontovať s tým, čo robíme v Bruseli,“ povedal. Podľa Šefčoviča by mali kandidáti v eurovoľbách vopred predstaviť konkrétne témy, ktorým sa chcú venovať. Sám uviedol, že by sa chcel uchádzať o členstvo vo výbore Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci.

„V tomto výbore chcem presadzovať zjednodušenie pravidiel pre to, aby sme z Európskeho sociálneho fondu mohli čerpať viac peňazí na podporu tvorby pracovných miest pre mladých ľudí,“ načrtol. Dôležité je podľa neho aj členstvo v hospodárskom a menovom výbore a to aj preto, lebo sa v ňom bude rozhodovať o otázkach bankovej únie.

Tretie voľby do EP sa na Slovensku uskutočnia 24. mája. Voliči si budú vyberať tak ako doteraz – 13 europoslancov. Za Smer-SD sú tam v súčasnosti Monika Flašíková Beňová, Monika Smolková, Katarína Neveďalová, Boris Zala a Vladimír Maňka. Fico chce, aby Smer-SD obhájil výsledky posledných volieb, teda získal aspoň päť poslaneckých mandátov v EP.

Ktoré ďalšie mená budú na kandidátke strany v eurovoľbách, sa podľa šéfa strany rozhodne najbližších desiatich dňoch. Na otázku, ako je spokojný s pôsobením súčasných europoslancov Smeru, odpovedal: „To sa preukáže na novej kandidátke.“

Prečítate si aj: Slovenský eurokomisár prejde eurovoľbami

EurActiv.sk/TASR