Fico sa dištancuje od Čechov, výnimku z Charty nechceme

FOTO TASR/Štefan Puškáš

"Charta je mimoriadne dôležitý dokument a my chceme, aby mohli ísť slovenskí občania na súd v Luxemburgu", povedal slovenský premiér Fico po rokovaniach o výnimkách, ktoré by mali umožniť ratifikáciu Lisabonskej zmluvy v Čechách.

Hoci premiér pre časom vyhlásil, že žiadame rovnaké záruky ako Praha, pokiaľ ide o vzťah Charty základnch práv a Benešových dekrétov, teraz sa od českej požiadavky dištancuje. Ukázalo sa totiž, že Česká republika chce problém vyriešiť tým, že získa výnimku z Charty ako takej, rovnakú ako má Poľsko a Británia.

Slovenský premiér v Bruseli argumentoval, že sme pôvodne nepoznali povahu výnimky, ktorú žiadajú Česi. "Teraz keď sme si ju prečítali, vidíme, že nemá nič spoločné s Benešovými dekrétmi. Nebudeme ju ale vetovať", povedal premiér. Požiadavku na výnimku považuje za suverénnu vnútornú vec, no "dnes čo robí ČR, to nemá nič spoločné s Benešovými dekrétmi".

Benešove dekréty sa teda v Lisabonskej zmluve neobjavia. Tým padá aj hrozba, ktorú pred pár dňami vyslovil maďarský minister zahraničných vecí v interview pre Hírlap, že pre Budapešť je spájanie Charty s dekrétmi neprijateľné. Fico však chce predsa dodatočné záruky – podľa vlastných slov rokuje so Švédskym predsedníctvom, aby sa do záverov summitu dostala formulácia, ktorá povie, že medzi Chartou a dekrétmi neexistuje žiaden vzťah.

Klimatická politika: spoločný postup 9 krajín z východnej a strednej Európy

Okrem Lisabonskej zmluvy sa počas prévho dňa summitu hovorí aj o klimatickej politike. Premiér Fico informoval o spoločnom postupe krajín V4, Pobaltia a Rumunska s Bulharskom. Pred summitom v Kodani chceme vedieť, koľko nás politika bude stáť a do 2012 chceme dobrovoľnosť záväzkov, "keďže nás tlačia do konsolidácie verejných financií". Záväzky by okrem toho mali byť viazané na HDP, nie na objem emisií.