Fico šéfom Komisie: Priveľa potrebných náhod?

Rober Fico a José Manuel Barroso, Zdroj: EurActiv.sk, Zuzana Tučeková

Ohliadnuc od plejády možností vnútropolitického vývoja (napríklad kandidatúra na prezidenta SR a pod.), predpokladajme, že by mal Robert Fico o pozíciu predsedu Európskej komisie záujem.

Eurosocialisti

Nedávny kongres Strany európskych socialistov (PES), ktorej je Smer-SD členom a ktorá jediná ma šancu katapultovať súčasného slovenského premiéra na spomínanú funkciu, to povedal jasne:

„Ďalším krokom je vyhrať európske voľby v roku 2014. Týmto spôsobom zabezpečíme, aby bol predseda Európskej komisie z našej (politickej) rodiny“. Aj podľa Lisabonskej zmluvy majú hlavy štátov a vlád (Európska rada) pri svojej nominácii predsedu Komisie rešpektovať výsledok volieb do Európskeho parlamentu.

Dnešný pomer sily v Európskom parlamente je 271 mandátov pre najsilnejších ľudovcov vs. 189 kresiel pre socialistov a demokratov. V Európskej rade je z 27 šesť stoličiek obsadených lídrom, ktorého strana patrí k PES.

PESka sa vo svojom dokumente zo septembrového bruselského kongresu zaviazala, že svojho spoločného kandidáta vyberie v „otvorenom, transparentom a demokratickom procese“. Svoj záujem kandidovať už potvrdil aj predseda Európskeho parlamentu, Nemec Martin Schulz.

V každom prípade nie je spôsob výberu akousi formou primáriek samoúčelný. Má dať vybranému kandidátovi/kandidátke „silný mandát byť hlavnou hybnou silou kampane“. Inými slovami, toho, kto vyjde víťazne z vnútrostraníckeho zápasu plánuje PESka použiť na komunikáciu celej svojej predvolebnej kampane. Mala by to byť teda osobnosť, s ktorou sa  naprieč EÚ dokáže stotožniť čo najviac potenciálnych voličov.

Či tento predvolebný modus operandi prijmú aj ďalšie európske politické strany je nejasné, hoci sa to objavilo medzi odporúčaniami tzv. Westerwelleho skupiny, ktorá u nás rozprúdila obavy zo „Spojených štátov európskych“.

PES nepochybne volebný úspech Smer-u v krajine, ktoré nie je zvyknutá na jednofarebnú vládu, fascinuje. Nebude to však jediný faktor výberu spoločného kandidáta.

Personalistika

Je zvykom, že sa mená možných kandidátov na vrcholné pozície v rámci EÚ začínajú objavovať aj roky pred skutočnou voľbou. Nebýva však zvykom, aby výsledok zodpovedal prvým tipom.

Ako o horúcej kandidátke sa hovorí o podpredsedníčke Európskej komisie, Luxemburčanke Viviane Redingovej. Jej šance zvyšuje fakt, že Európsku komisiu doteraz nikdy žena neviedla. Právne nemožné nie je ani tretie obdobie José Manuela Barrosa. Spomína sa tiež taliansky premiér Mario Monti, ktorý má mať údajne podporu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Ako pri každej takejto voľbe bude mnoho hlasov pripomínať geografickú resp. geo-politickú optiku. Konkrétne, že dozrel čas, aby európskej exekutíve šéfoval niekto z nových členských štátov, čo istým spôsobom môže z Roberta Fica robiť relevantnú možnosť.

Ak by aj náhodou o tomto kritériu zavládol konsenzus, oveľa citlivejšia bude otázka, či by mal byť šéf Komisie z členskej krajiny eurozóny vzhľadom na prehlbujúcu sa avantgardnú integráciu v euro-spolku, alebo naopak, človek z krajiny mimo nej, aby sa v EÚ neposilňoval pocit dvojkoľajnosti.