Fico v EP: Využime britskú debatu ako laboratórium

Premiér R. Fico počas príhovoru v Európskom parlamente. Foto: TASR

Slovenský premiér v Európskom parlamente prehlásil EÚ za jedinečný projekt, ktorý prináša prosperitu a bezpečnosť. „Nijaký iný integračný pokus sa nikde inde vo svete lepšie nevydaril. Som rád, že Slovensko môže byť jeho súčasťou.“ 12 rokov členstva v únii urobilo podľa premiéra Slovensko silnejšie ekonomicky spoločensky a ekonomicky.

Počas predsedníctva chce Slovensko „prispieť k dianiu a pokroku v únii viac ako kedykoľvek predtým“.

Brexit podľa Fica odráža zlyhanie EÚ dosahovať a komunikovať konkrétny prínos pre občanov. EÚ preto musí lepšie počúvať kritické hlasy, lepšie vnímať rôznorodosť a zbaviť sa „puncu elitárstva a nezrozumiteľnosti pre človeka“.

Musíme prekonať strach

Uvedomuje si, že slovenské predsedníctvo bude prvé, ktoré bude čeliť dezintegrácii v EÚ. „Musíme prekonať strach politických lídrov, že sa nám nepodarí krízy zvládnuť. Toho sa naši občania boja najviac,“ povedal.

Závery plánovaného bratislavského summitu EÚ27 (16. septembra) majú vyvažovať krajné názory na fungovanie EÚ. Na margo názorov, že prílišná kritika EÚ by dávala za pravdu euroskeptikom, Fico hovorí, že by bolo „kontraproduktívne a európskej vízii škodlivé, ak by sme sa rozišli s konštatovaním, že všetko je v poriadku a len nám ľudia nerozumejú“.

Oddeliť kritiku od mytológie

Musíme ale podľa neho rozlíšiť, čo je euroskeptická mytológia, napríklad zakrivené banány, a čo sú naše reálne problémy. Priebeh kampane pred britským referendom je podľa Fica v tomto smere laboratóriom a argumenty, ktoré v nej zazneli si môžeme premietnuť do špecifických národných kontextov. Do summitu chce analyzovať, čo v rámci nej hovorili odporcovia únie.

Označil za ilúziu, že bez európskych inštitúcií môžeme mať aj spoločný trh aj jeho 4 slobody, aj spoluprácu, solidaritu a mier.

Fico chce zjednodušiť spôsob komunikácie s ľuďmi. Nie je podľa neho prekvapivé, že ľudia EÚ nerozumejú, lebo v „európskej hantírke sa ťažko orientujeme aj my“. „Nahraďme to úprimnosťou a spontánnosťou“.

Európan na plný úväzok?

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v rozprave vyhlásil, že má v slovenské predsedníctvo veľkú dôveru a ocenil, že Fico sľúbil, že bude „Európanom na plný úväzok“ a „preberie zodpovednosť“.

Históriu Slovenska za posledných 20 rokov aj zmenu v kvalite slovensko-maďarských vzťahov považuje holandský komisár za dôkaz, že EÚ má potenciál hasiť konflikty.

Pripomenul výrok nedávno zosnulého Elieho Wiesela o tom, že opakom lásky nie je nenávisť ale ľahostajnosť. „K EÚ si nemôže dovoliť ľahostajnosť.“

Šéf európskych ľudovcov (EPP) Manfred Weber ocenil, že sa Fico v prejave vymedzil proti populizmu. Pripomenul mu však, že ani jem nebol populizmus počas predvolebnej kampane na Slovensku cudzí a nemal by o ľuďoch v núdzi hovoriť tónom, „ktorý ľuďom naháňa strach“.

Líder socialistov (SD) Gianni Pitella sa zdržal priamych útokov, hoci v minulosti Fica kritizoval napríklad za jeho výroky o moslimoch. Za svoju skupinu spomenul, že budú podporovať smernicu o vyslaných pracovníkov, čo je úprava, ktorú Slovensko a väčšina krajín strednej a východnej Európy ostro odmieta.

Krajná ľavica vyzvala Fica, aby sa vzdal obchodných dohôd.

Šéfka Zelených Rebecca Harms vidí najväčšiu úlohu slovenského predsedníctva v prekonávaní priepasti medzi krajinami V4 a zvyškom EÚ.

Český europoslanec Peter Mach za skupinu Európy slobody a priamej demokracie (EFDD) vyzval Fica, aby vytrval v odpore k stálym kvótam na prerozdeľovanie utečencov. Veľa ľudí je podľa Macha vedných iracionálnou nenávisťou a chcú „zadupať Veľkú Britániu do zeme“. V tomto vraj verí Ficovej racionalite a skúsenostiam z rozdelenia Československa.

Slovenský europoslanec Richard Sulík (SaS, ECR) Fica pochválil za postoj k stálym kvótam, no ľutuje, že sa tento postoj nedostal do predsedníckeho programu. Prekážkou vnútornej reflexie EÚ bude podľa neho najmäsúčasný predseda EK Jean-Claude Juncker. Dodal, že „EÚ je skvelý projekt“, ale treba sa vrátiť „k základom“.

Europoslanec z Belgicka Gerard Deprez za skupinu liberálov (ALDE) zhodnotil, že ho Ficov prejav neprinútil zabudnúť na jeho výroky na domácej pôde. „Mám problém uveriť politikom, ktorí hovoria iné veci doma a iné v Bruseli či v Štrasburgu“.

Poslanec francúzskeho Národného frontu Jean-François Jalkh na Fica apeloval, aby bol zoči voči útlaku EÚ rovnako odvážny ako Jozef Gabčík.

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH, EPP) povedala, že na domácej scéne má voči Ficovej vláde výhrady, ale dnešné zasadnutie pléna EP považuje za najvýznamnejšie za 13 rokov. „Slovensko po prvýkrát predstavilo poslancom členských štátov a Komisii svoj vlastný pohlaď na témy, ktorým by sa mala EÚ venovať. Význam predsedníctva vníma aj preto, že najvýraznejšie pretrvávajúce rozdelenie na staré a nové krajiny v EÚ sa najviac prejavuje na pôde Rady.

Neviem veľa o Európskom parlamente

Fico sa na záver debaty europoslancom vyznal, že za roky v politike a na čele vlády venoval veľmi malú pozornosť práci EP. “Zisťujem, že neviem veľa o Európskom parlamente, inak by som lepšie pochopil rozmanitosť myšlienok, ktoré tu zaznievajú.”  Rovnako by podľa neho pomohlo, aby mali europoslanci viac infomrácií o jendotlivých členských štátoch, aby “nedochádzalo k nedorozumeniam”. Bez bližšieho vysvetlenia povedal, že chce v tomto smere ponúknuť “spoluprácu a viac kontaktov”.