Fico: V obrane hľadajme európske riešenia

Premiér Robert Fico a minister obrany Peter Gajdoš. FOTO: TASR

Ministerstvo obrany by sa malo zapojiť do všetkých iniciatív, ktoré sa týkajú vojenských spôsobilostí v rámci EÚ. Zároveň pri rozhodnutiach ohľadom nákupu novej vojenskej techniky, má hľadať európske riešenia. Vyzval na to premiér Robert Fico, ktorý sa včera na ministerstve obrany stretol s jeho šéfom Petrom Gajdošom.

„Prosím pána ministra, aby pri nákupe techniky, ktorú potrebujeme pre ozbrojené sily, hľadal európske riešenia,“ uviedol Fico. Podľa neho je potrebné ukázať partnerom v Európe, že vieme prijímať rozhodnutia na európskej úrovni.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/ministri-obrany-nato-zvysujeme-vydavky-posilnujeme-spolupracu/

Európske správanie v spôsobilostiach

Fico pripomenul, že Únia na jeseň spúšťa program v oblasti obrany, v ktorom budú môcť krajiny so záujmom užšie spolupracovať.

Slovensko by malo byť podľa premiéra súčasťou týchto iniciatív. „Prvá oblasť, kde sa od nás bude očakávať európske správanie, je oblasť vojenských spôsobilostí,“ dodal premiér.

Ministerstvo obrany chce podľa Gajdoša systémovo riešiť modernizáciu armády. Dôraz bude klásť na projekty pozemných a vzdušných síl.

https://euractiv.sk/rozhovory/obrana-a-zahranicie/f-rasmussen-europa-ma-vojakov-bez-americanov-sa-ale-nikam-nedostanu/

Odobrené nákupy

V nasledujúcich rokoch chce rezort obrany nakúpiť spolu 81 bojových obrnených vozidiel na podvozku 8×8 a 404 bojových obrnených vozidiel, respektíve viacúčelových taktických vozidiel na podvozku 4×4.

Vyplýva to z projektu ministerstva, ktorý už odobrila vláda s tým, že sa majú využiť aj kapacity slovenského obranného priemyslu.

Celkovo by na tieto projekty malo ísť z rozpočtu takmer 1,2 miliardy eur. Do tejto sumy sú zarátané aj náklady na logistickú podporu, muníciu a infraštruktúru.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/unia-napreduje-v-boji-proti-hybridnym-hrozbam/

Rozpracovaná je aj otázka nadzvukového letectva. Ministerstvo chce mať najneskôr do konca septembra pripravenú analýzu ponúk na nové stíhačky. Armáda v prvom rade plánuje obmeniť používanie stíhačiek MIG-29, ktoré už dosluhujú.

Ministerstvo ešte koncom minulého roka hovorilo o tom, že očakáva ponuky z viacerých krajín. Slovensko pritom od marca 2015 rokuje aj so Švédmi o stíhačkách JAS-39 Gripen.