Náklady na migračnú krízu môže pokryť celoeurópska daň z pohonných hmôt

Zdroj: Kažimír, Schäuble/TASR

Slovensko úplne nezavrhuje myšlienku zavedenia celoeurópskej dane z benzínu na pokrytie nákladov na riešenie migračnej krízy, ktorú navrhol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

„Nemecký návrh na vytvorenie celoeurópskej dane z pohonných látok bol zatiaľ predložený len verbálne bez potrebných detailov na neformálnych raňajkách ministrov financií EÚ,“ potvrdil EurActivu tlačový odbor Ministerstva financií SR.

„V prípade, že Nemecko predloží písomný návrh k vytvoreniu celoeurópskej dane z pohonný látok (minerálnych olejov), MF SR sa bude touto problematikou zaoberať,“ dodal rezort financií s tým, že Slovensko „podporuje riešenie migračnej krízy na národnej aj európskej úrovni“. Argumentuje aj konštruktívnym postojom pri vytváraní fondu pre Turecko.

Krajiny EÚ sa však stále nevedia dohodnúť na spoločnom európskom postupe a ako zdôraznil nemecký minister financií v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung, v národných rozpočtoch a ani v rozpočte EÚ nie je dostatok prostriedkov na pokrytie všetkých nákladov spojených s prílivom veľkého počtu migrantov a utečencov.

„Poďme napríklad spoplatniť na určitej úrovni každý liter benzínu,“ citoval denník nemeckého šéfa financií. „Prečo by sme sa nemohli na niečom takom dohodnúť na celoeurópskej úrovni, keď je situácia taká vážna?… Musíme zabezpečiť vonkajšie hranice Schengenu a to teraz. Riešenie tohto problému nemôže zlyhať kvôli obmedzeným finančným prostriedkom,“ zdôraznil Schäuble.

S návrhom nemusia podľa nemeckého ministra súhlasiť všetky krajiny EÚ. Najväčšia európska ekonomika je pripravená daň zaviesť aj s „koalíciou ochotných“ členských krajín.

Domáce problémy

Schäubleho návrh rázne odmietla jeho stranícka kolegyňa a podpredsedníčka vládnej CDU Julia Klöcknerová. Je podľa nej neobhájiteľné  požadovať od „Nemcov, ktorí dochádzajú za prácou a sú závislí od dopravy, aby zaplatili tento účet.“

Návrh nemeckého šéfa financií prichádza v čase rastúceho tlaku na vládu kancelárky Angely Merkelovej, ktorá po silvestrovských útokoch na ženy v Kolíne nad Rýnom rýchlo stráca preferencie.

Prieskumy verejnej mienky zverejnené tento týždeň ukázali, že väčšina Nemcov prvýkrát verí, že krajina sa nedokáže vyrovnať s vysokým počtom utečencov.

Podľa prieskumu verejnoprávnej televízie ZDF až 60 % Nemcov tvrdí, že situácia je nezvládnuteľná. Ide pritom o nárast o viac ako 20 percentuálnych bodov oproti decembru minulého roka. Iba 39 % opýtaných dnes schvaľuje politiku otvorených dverí pre utečencov Merkelovej vlády.

Kancelárka už prisľúbila, že „viditeľne“ zníži počet žiadateľov o azyl v krajine. Čelí však prekážkam, keďže EÚ ostáva rozdelená v otázke ako zabezpečiť vonkajšie hranice Schengenu.