Fínska premiérka chce zaviesť kratší pracovný deň

Fínska premiérka Sanna Marin [EPA-EFE/Mauri Ratilainen]

Fínska premiérka Sanna Marin opäť vyzvala na skrátenie súčasného osemhodinového pracovného dňa. Kratšia pracovná doba by sa podľa nej mohla vyrovnať zvýšenou produktivitou.

Povedala to svojom príhovore k svojej Sociálno-demokratickej strane (SDP) v pondelok, 24. augusta. Marin prišla s myšlienkou skrátiť pracovný deň z ôsmich hodín na šesť ešte predtým, ako sa stala predsedníčkou vlády. Na to, aby sa jej požiadavka aj napriek zvyšujúcej sa nezamestnanosti v dôsledku pandémie COVID-19 stala realitou, musí o svojom návrhu presvedčiť štyri zvyšné strany koalície.

„Potrebujeme vytvoriť jasnú víziu a konkrétne kroky k tomu, ako by mohlo Fínsko postupovať smerom ku kratšej pracovnej dobe a fínski zamestnanci k lepšiemu pracovnému životu,“ povedala 34-ročná predsedníčka sociálnych demokratov, ktorí ju za novú predsedníčku zvolili v nedeľu (23. augusta).

Marin, jedna z najmladších predsedníčok vlád na svete, vedie fínsko stredo-ľavú vládu od decembra 2019 po tom, čo si koaličný partner vynútil rezignáciu jej predchodcu Antti Rinneho.

Zmena na premiérskej stoličke predsedníckej krajiny v Únii: Fínsko bude mať najmladšiu premiérku na svete

Doterajšia ministerka dopravy Sanna Marin povedie ako líderka Sociálnodemokratickej strany vládnu koalíciu piatich strán. Na čele každej z nich rovnako stojí žena. V krajinách európskej dvadsaťosmičky vedie vládu iba päť žien, z toho dve len dočasne.

Spolu s Rinnem, ktorý zostal predsedom strany až do nedele, 23. augusta, smerovala Marin vládu politicky viac vľavo. Zvyšovala dôchodky a zrušila niektoré z predchádzajúcich vládnych úsporných opatrení.

Stranícka konferencia SDP v pondelok odmietla návrh experimentovať so šesťhodinovým pracovným dňom. Namiesto toho sa hovorilo o možnosti skrátenia pracovného času alebo väčšej flexibility v pracovnom živote.

Podľa Marin sa dá kratšia pracovná doba dosiahnuť zvýšením produktivity a neohrozila by verejné financie ani cieľ vlády zvýšiť mieru zamestnanosti Fínska zo súčasných 73,7 percent na najmenej 75 percent.

„Bohatstvo, ktoré prináša zvýšenie produktivity práce, sa musí rozdeliť nielen medzi vlastníkov a investorov, ale aj na bežných zamestnancov,“ uviedla.

Marin zopakovala aj vládne plány investovať do vzdelávania a svoj cieľ spraviť z Fínska uhlíkovo neutrálnu krajinu do roku 2035, pričom vyzvala na ekologické investície na podporu hospodárstva.