Fínsky expremiér a triatlonista chce byť topkandidátom euroľudovcov

Viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Alexander Stubb počas návštevy Bratislavy v júni 2018. [TASR / Marko Erd]

Alexander Stubb chce zbližovať východ a západ Únie. Bude sa zaujímať o malé štáty, hovorí slovenský exminister Vazil Hudák, Stubbov kolega v Európskej investičnej banke.

Bývalý fínsky premiér Alexander Stubb je v poradí druhým oficiálnym kandidátom Európskej ľudovej strany na pozíciu Spitzenkandidáta a teda aj predsedu Európskej komisie.

Svoju kandidatúru ohlásil v utorok (2. 10.) v Bruseli a na twitterovom účte je už v plnom prúde.

Na kampaň si zobral päť týždňov neplateného voľna z pozície viceprezidenta Európskej investičnej banky (EIB). Do Európskeho parlamentu kandidovať neplánuje.

Stubb hovorí, že chce chrániť európske hodnoty medzi ktoré radí rešpekt pre ľudskú dôstojnosť, slobodu, rovnosť, vládu zákona a práva menšín. Sám sa v rámci ľudovcov radí viac do stredu až naľavo.

Súťaží s Manfredom Weberom

Kariéru začínal v akademickom prostredí, pracoval ako poradca pre Európsku komisiu, bol poslancom Európskeho parlamentu, aby sa v roku 2009 vrátil do fínskej politiky na viacerých ministerských postoch a nakoniec aj ako premiér v rokoch 2014 a 2015. Študoval na viacerých prestížnych univerzitách, na parížskej Sorbonne, londýnskej LSE, či v belgických Bruggách.

Ako ohlásil, plánuje teraz cestovať po hlavných mestách v snahe získať podporu členských strán Európskej ľudovej strany. Kongres EPP rozhodne v novembri, zhodou okolností práve vo fínskych Helsinkách. Jeho protikandidátom je Nemec a šéf frakcie ľudovcov v europarlamente, Manfred Weber.

Manfred Weber potvrdil, že má ambíciu nahradiť Junckera

Nemecký poslanec sľubuje nerobiť rozdiely medzi východom a západom. Európski ľudovci vyberú svojho kandidáta počas snemu v novembri.

Zatiaľ to u ľudovcov vyzerá na súťaž dvoch mužov. Z hry sa oficiálne stiahol ďalší očakávaný kandidát Michel Barnier, hlavný vyjednávač EÚ pre brexit.

Barnier napísal vedeniu EPP list, v ktorom hovorí, že konečný termín pre ohlásenie kandidatúry je nezlučiteľný s jeho povinnosťami vyjednávača pre brexit čase, kedy sa rozvodové konanie medzi EÚ a Veľkou Britániou dostáva do záverečnej a najnáročnejšej fázy.

Stubb spolustranníkom v EPP napísal, že podľa neho musí byť Európska únia byť aktívna v momente, kedy sa Spojené štáty a Veľká Británia „dobrovoľne marginalizujú“ v svetovej politike“.

Problém s Orbánom

„Je čas postaviť sa za silnú Európu.(…) To znamená, stieranie nepotrebných deliacich čiar medzi západom a východom, severom a juhom. Potrebujeme viac solidarity, či už v (otázke) budúcnosti eura alebo migrácie.“

Zároveň sa pozicionuje ako obranca liberálnej demokracie, ktorá je pod tlakom z vonku  aj z vnútra EÚ, a priznáva, že aj vo vnútri EPP, kde ako problém vidí maďarskú vládnu stranu Fidesz.

„Pokiaľ ide o Fidesz, Orbánovu stranu, myslím si, že hodnoty sú to najdôležitejšie. S hodnotami je to ale veľmi buď-alebo, buď si s nami alebo si niekde inde,“ povedal Stubb.

Jeho oficiálne CV uvádza aj to, že je športovým nadšencom. Je o ňom známe, že sa venuje triatlonu (plávanie, cyklistika, beh) a zúčastňuje sa pretekov Ironman.

Vazil Hudák: Bude hájiť menšie krajiny

Stubb momentálne pôsobí ako viceprezident Európskej investičnej banky, rovnako ako bývalý slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák.

Na otázku, či má podľa neho Alexander Stubb na kandidatúru a post predsedu eurokomisie predpoklady, Hudák pre EURACTIV.sk uviedol, že ho pozná ako „dynamického lídra“.

Únia chce za menej robiť viac: Komisia navrhuje nový investičný program InvestEU

Európska komisia chce investície v Európe nakopnúť s pomocou rozpočtu EÚ. Nová verzia Junckerovho investičného plánu ponúka Slovensku príležitosť ako nahradiť výpadok v eurofondoch po roku 2020.

„Je to skúsený, charizmaticky politik a manažér s víziou a výborným prehľadom a znalosťou globálnych tém. (…) Aj počas spolupráce v rámci EIB, oceňujem Alexov prístup nezanedbávať témy diverzity, rovnosti príležitosti, tzv. ‘soft politík’, ci udržiavania dobrých vzťahov so zamestnancami.“

Hudák si myslí, že Stubbovou silnou stránkou kampane v rámci EPP „je jeho vízia hájiť záujmy menších členských štátov, akými je Fínsko, ale aj Slovensko.“

Za pozoruhodnú označuje Hudák jeho schopnosť vyjadrovať aj náročné a komplikovane témy zrozumiteľným jazykom. „Alex je zároveň aj ‘alfasamcom’, športovcom s vytrvalosťou a odhodlaním bojovať,“ napísal Hudák.

Čo fínskeho politika odlišuje od Maroša Šefčoviča, ktorý sa o rovnakú pozíciu uchádza u európskych socialistov a demokratov?

Každý z nich ma svoje veľmi dominantne silne stránky, tvrdí Hudák. Verí, že výsledky prace Maroša Sefčoviča „či už v rámci Bruselu, národných energetických projektov, až po tie globálne iniciatívy, ho predurčuje byt úspešným kandidátom socialistov a demokratov.“

Maroš Šefčovič má podporu socialistov najmä na východe Únie

Jeho kandidatúru na volebného lídra strany eurosocialistov podporilo zatiaľ 9 sociálno-demokratických strán z 9 krajín.

Obaja majú podľa neho „víziu o lepšej Európe“.

„Ak na konci dňa novým predsedom bude Maroš alebo Alex, v každom prípade to bude dobrá voľba pre Európu a pre jej budúcnosť,“ uzatvára Vazil Hudák porovnanie.

Ak by sa nový predseda Európskej komisie naozaj vyberal prísne na základe výsledku eurovolieb spomedzi spitznekandidátov, šance toho, kto získa nomináciu európskych ľudovcov by boli silné. To však tentokrát zďaleka nie je isté. Členské štáty si chcú ponechať voľnú ruku pri výbere mena, ktoré predložia na schválenie Európskemu parlamentu.