Fischer dnes dostane poverenie zostaviť vládu

Zdroj: www.czso.cz

Fischerovým menovaním do funkcie predsedu preklenovacej vlády ČR sa skončí vnútropolitická kríza, kedy v polovici českého predsedníctva EÚ padla vláda Mirka Topolánka. Fischer si vyberie svojich ministrov v priebehu najbližších dní. Nový kabinet, ktorý začne pracovať 9. mája, by mal byť zložený z nestraníkov a odborníkov nominovaných politickými stranami. Z nich bude vyberať Fischer. Podľa vlastných slov sa však straníckymi návrhmi nemusí riadiť. Povedal to v rozhovore pre Lidové noviny.

Podľa dohody medzi vládou v demisii a opozíciou, strany nebudú môcť navrhnúť doterajších ministrov, ani keby títo boli nestraníci. Táto podmienka diskvalifikovala aj obľúbeného Karla Schwarzenberga, ktorého ako nestraníka nominovala do Topolánkovej vlády strana Zelených.   

Odchádzajúca koalícia môže nominovať ministrov pre osem rezortov  – ministerstvo obrany, spravodlivosti, životného prostredia, dopravy, školstva, financií, kultúry a zdravotníctva. Opozícia navrhne ministrov pre zahraničie, vnútro, poľnohospodárstvo, európske záležitosti, priemysel a obchod, regionálny rozvoj a práce a sociálne veci.  

Úradnícka vláda má pred sebou najmä dve úlohy. Dokončiť české predsedníctvo EÚ a pripraviť rozpočet na rok 2010.

Predčasné voľby by sa mali konať do polovice októbra. Najpravdepodobnejší termín je 9. a 10. október. Aby sa voľby mohli uskutočniť, musia poslanci schváliť návrh ústavného zákona.  

Z hľadiska európskej politiky čakajú ČR v najbližšej dobre dva míľniky. Horná komora parlamentu by mala do začiatku mája hlasovať o Lisabonskej zmluve a v júni bude Fischer, bývalý šéf štatistického úradu, hostiť stretnutie Európskej rady.