Európski konzervatívci sú nakoniec v europarlamente tretí

Zdroj: ECR

Skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente (EP) o jedno kreslo predbehla tradične tretiu najsilnejšiu frakciu v europarlamente – Alianciu liberálov a demokratov pre Európu (ALDE) -, keď do tábora konzervatívcov vstúpili štyria belgickí poslanci z Novej flámskej aliancie (N-VA).

Liberáli z ALDE ešte v stredu oznámili, že dúfajú, že sa podarí poslancov N-VA presvedčiť o vstupe do ich skupiny, čím by ALDE mohla s istotou potvrdiť pozíciu tretej najsilnejšej skupiny v EP. Poslanci N-VA však v stredu večer oznámili, že sa rozhodla pre vstup do ECR, čím skupina európskych antifederalistov získala 68 kresiel, o jedno viac ako majú liberáli z ALDE.

Líder ALDE Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér, neuspel v lavírovaní medzi N-VA a ďalšou belgickou liberálne orientovanou stranou Reformné hnutie (MR). Spory z domácej politickej scény sa preniesli na európsku úroveň, čo nakoniec oslabilo postavenie ALDE.

"Zvolili sme skupinu, kde sme získali čo najväčšiu možnú autonómiu slobodne určovať svoje postoje a rozhodovať o hlasovaní," uviedol v tejto súvislosti líder N-VA v EP Johan Van Overtveldt.

N-VA vysvetlila, že rokovala s viacerými frakciami v EP a že sa stopercentne nezhoduje ani so smerovaním ECR, ale jej poslanci si vybrali skupinu, ktorá im zo všetkých najviac vyhovuje. Nechceli zostať v skupine Nezaradených, lebo odtiaľ by sa nemohli podieľať na "konštruktívnej politickej práci v Európskom parlamente".

Verhofstadt postoj N-VA kritizoval a upozornil, že rozhodnutie tejto nacionalistickej strany, najvplyvnejšej politickej sily v Belgicku, pripojiť sa k euroskeptickej a možno až protieurópskej skupine v EP, nie je dobré pre európsky projekt. Pripomenul, že v rámci ECR je zastúpených niekoľko krajne pravicových strán ako Fíni (predtým Praví Fíni), Dánska ľudová strana alebo Alternatíva pre Nemecko, ktorá bojuje za zrušenie eura.

Verhofstadt sa snaží udržať si doterajšiu pozíciu liberálov ako tretej sily v zákonodarnom zbore EÚ, nakoľko platí scenár, že čím vyššie je niektorá skupina (čím viac mandátov má), tým má väčšie šance na získavanie kľúčových funkcií v EP a v jeho výboroch a na politické ovplyvňovanie rozhodnutí europarlamentu.

Farage ustál skupinu

Britský euroskeptik a líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage oznámil, že sa mu na pôde Európskeho parlamentu podarilo udržať pri živote skupinu Európa slobody a demokracie (EFD), keď našiel dostatok poslancov z potrebného množstva členských krajín.

Líder britskej strany nezávislosti (UKIP) Nigel Farage, ktorý po eurovoľbách prišiel v EP o dôležitého spojenca v podobe talianskych poslancov z Ligy severu (rozhodli pre spojenectvo s Marine Le Penovou), mal obavy, či sa mu podarí vtesnať sa do stanovených kritérií a udržať ním vytvorenú politickú frakciu pri živote. V prípade neúspechu by jej členovia zostali v skupine Nezaradených, odkiaľ by mal minimálny vplyv na dianie v EP a prišiel by aj o šancu pravidelne sa mediálne zviditeľňovať, keďže radoví poslanci majú iba dve minúty na vystúpenie v podobe pripomienok.

Farage však v stredu oznámil, že dal dokopy 48-členný tím ľudí na založenie skupiny. Okrem 24 europoslancov z UKIP bude v jeho skupine aj 17 poslancov z talianskeho Hnutia piatich hviezd (M5S), dvaja za litovskú Stranu poriadku a spravodlivosti a dvaja za Švédskych demokratov, ďalej po jednom poslancovi zo Strany slobodných občanov z Českej republiky a Zväzu lotyšských poľnohospodárov. Posledným je francúzsky europoslanec, ktorý odišiel z Le Penovej Národného frontu.

EurActiv.sk/TASR