Foto: Berlusconi prežil pokus o odvolanie. V Ríme vypukli nepokoje.

foto: Berlusconi v talianskom parlamente, zdroj: AP

Výsledok len potvrdil Berlusconiho povesť ako človeka s deviatimi životmi v talianskej politike. Jeho vláda je však nestabilná a neschopná zabezpečiť zmeny v čase, kedy krajina čelí ekonomickým  a dlhovým problémom. „Je to zreteľne pozitívny výsledok pre Berlusconiho, keď zoberieme do úvahy ako to vyzeralo pred dvoma týždňami, ale vláda bude mať vážne problémy pri presadzovaní svojich politík vzhľadom na takú malú a krehkú väčšinu,“ povedal analytik Deutsche Bank v Londýne Marco Stringa.

Vzápätí po hlasovaní vypukli v Ríme najvážnejšie nepokoje za posledné roky, ktoré si vyžiadali desiatky zranených a viac ako 40 zatknutých osôb. Demonštranti okrem iného hádzali zápalné fľaše a dostali sa v historickom centre mesta do stretu s políciou. Obchody v okolí kancelárie premiéra boli nútené zatvoriť, keďže protestujúci- mnohí s lyžiarskymi maskami na tvári- prevracali reštauračné stoly, vázy, či zaparkované motocykle. Nad známymi Španielskymi schodmi sa niesol dym.

Berlusconi uviedol, že jeho vláda bude aj naďalej pokračovať a rozšíri sa o stred a umiernených, keďže predčasné voľby by podľa neho mali na Taliansko negatívny vplyv. „Predvolebná kampaň je niečo, čo v tento okamih krajina absolútne nepotrebuje,“ povedal Berlusconi a dodal, že je potrebné medzinárodné finančné spoločenstvo presvedčiť o stabilite krajiny.

Hlasovanie o dôvere skončilo v pomere hlasov 314 ku 311 v prospech Berlusconiho a je výsledkom tvrdých zákulisných rokovaní a podľa opozície aj kupovania hlasov. „Toto nič nemení, vláda nemôže nič spraviť. Politická kríza je týmto výsledkom len o to dramatickejšia,“ povedal líder opozičnej Demokratickej strany Pier Luigi Bersani a dodal, že Berlusconiho 2,5 ročná vláda je „klinicky mŕtva“.

Finančné trhy sledovali hlasovanie pozorne, keďže verejné financie v krajine sú už i tak pod tlakom a Taliansko má jeden z najvyšších verejných dlhov na svete- dosahuje 120 percent HDP. Cena obligácií však ostala pomerne stabilná. Taliansko sa doposiaľ dlhovej kríze v eurozóne vyhýbalo najmä vďaka pevnej kontrole výdavkov a konzervatívnemu bankovému systému, ktorý sa vyhýbal excesom aj počas rokov rozmachu. Trhy ukľudnila aj skutočnosť, že sa minulý týždeň podarilo schváliť rozpočet na rok 2011.

zdroj: AP/ Riccardo De Luca

zdroj: AP/ Riccardo De Luca

zdroj: Alessandra Tarantino

zdroj: AP/ Riccardo De Luca

zdroj: AP/ Ricardo De Luca

zdroj: AP/ Riccardo De Luca

zdroj: AP/ Gregorio Borgia

zdroj: AP/ Andrew Medichini

zdroj: AP/ Alessandra Tarantino

zdroj: AP/ Pier Paolo Cito