Frakcie v EP predlžujú Barrosovu agóniu

zdroj: http://www.anyonebutbarroso.eu/wp-content/uploads/2008/12/barroso-ghost-president.jpg

Táto dohoda z 16. júla prišla len pár hodín po tom, čo predseda skupiny európskych ľudovcov (EPP) Joseph Daul oznámil, že hlasovať o Barrosovej nominácii sa s istotou bude v septembri. Z Daulovho vyhlásenia sa zdalo, že politické skupiny v europarlamente prekonali názorové rozpory a niektoré sa zriekli  myšlienky, že by voľba predsedu Komisie mala byť odložená až na čas, keby bude známe, či Lisabonská zmluva vstúpi do platnosti.

Socialisti a liberáli, s plnou podporu zelených, ale naďalej tvrdia, že akékoľvek rozhodnutia o dôležitých nomináciách by mali počkať do parlamentných volieb v Nemecku a do druhého írskeho referenda o Lisabonskej zmluve.

Rakúsky europoslanec Hannes Swoboda, podpredseda skupiny Socialistov a demokratov (SD), si myslí, že na posúdenie Barrosovho pracovného programu (ktorý predstaví až po letnej prestávke) je treba viac času a zároveň by bolo podľa neho dobré mať jasno v budúcej právnej štruktúre EÚ.

„Chceme, aby bolo jasno v tom, podľa ktorej zmluvy sa bude nominovať predseda Komisie a jednotliví komisári“, povedal. „V prípade írskeho „áno“ Lisabonskej zmluve by mohol Európsky parlament nominovať aj predsedu Komisie aj jej členov podľa jednej zmluvy. Naša pozícia v otázke, kedy sa má hlasovať neprejudikuje naše rozhodnutie o tom, ako budeme hlasovať“, spresnil Swoboda.

Nemecký europoslanec z frakcie ľudovcov Werner Langen pre agentúru AP povedal, že sám Barroso musí prispieť k tomu, aby sa na jeho zvolenie našla väčšina. Ak by túto väčšinu nezískal, mala by podľa jeho slov EPP "do 24 hodín nového kandidáta".

Podľa Lisabonu má byť rozhodovanie o troch najvyšších postoch v EÚ súčasťou „package deal“, pri ktorom by sa mali zohľadniť výsledky volieb do EP, geografická vyváženosť a aj rodové hľadisko.

Okrem toho je na zvolenie predsedu Komisie podľa novej zmluvy potrebná absolútna väčšina členov EP. Podľa súčasných pravidiel na to stačí väčšina jednoduchá.

„Pre Barrosa neexistuje v tejto chvíli jasná väčšina“, povedal Daniel Cohn-Bendit, líder Zelených. Podľa neho sú aj liberáli v pri Barrosovi nejednotní. „Ak by sa hlasovalo dnes, Barrosov osud by bol v rukách nezaradených poslancov“, tvrdí. Podľa šéfa zelených sú proti Barrosovi dve tretiny socialistov, a to napriek tomu, že má podporu socialistických vlád vo Veľkej Británii, Španielsku či Portugalsku. Keďže je hlasovanie o predsedovi Komisie tajné, niektorí poslanci by sa nemuseli držať línie svojej materskej strany.