Francúzi chcú, aby Van Rompuy viedol eurozónu

Denník uvádza, že Francúzsko chce Nemecku do konca augusta predložiť návrh na posilnenie právomocí Hermana Van Rompuya, aby mohol zastupovať eurozónu. Podľa očakávaní by nemecká kancelárka Angela Merkelová mala túto myšlienku podporiť.

Van Rompuy sa tejto úlohy zhostil už na nedávnom krízovom mimoriadnom summite eurozóny 21. júla a predsedal stretnutiu, na ktorom sa lídri štátov s eurom dohodli na druhom záchrannom programe pre Grécko. Francúzsko chce, aby v tom pokračoval, no s jasným mandátom a inštitucionálnou podporou. Podľa denníka sa Van Rompuy francúzskemu návrhu nebráni.

Eurozóna nikdy na úrovni hláv štátov a vlád nemala svojho predsedu. Inou záležitosťou je Euroskupina – neformálne združenie ministrov financií krajín s eurom, ktorí sa každý mesiac stretávajú pod vedením luxemburského premiéra Jean-Claudea Junckera.

Podľa nemenovaného experta by sa postavením Van Rompuya na čelo eurozóny zotrela komunikačná bariéra. Lídri sú podľa jeho slov sklamaní obmedzeniami spojenými so súčasným rozdelením rol. Ako ďalej uvádza denník, Van Rompuy by ako líder eurozóny mohol ľahšie vyjednávať aj s desiatimi krajinami, ktoré euro nemajú.

Ak by došlo k posilneniu Van Rompuyovej pozície, mal by vyššie postavenie ako šéf Euroskupiny Juncker, ktorého mandát končí v januári 2012. Ako však uvádza Le Monde, mnohí európski lídri v uplynulom období spochybnili jeho autoritu.