Francúzi povedali zmluve „oui“

Zdroj: Claudecf, www.creativecommons.org

Krátka správa

„Celá Európa čaká na signál z Francúzska“, povedal poslancom francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner, skôr ako pristúpili k hlasovaniu.

Po tom, čo parlament zmenil v utorok ústavu, ratifikovala včera Lisabonskú zmluvu jeho dolná komora – Národné zhromaždenie. V skorých ranných hodinách ju nasledoval aj Senát. Očakáva sa, že prezident Nicolas Sarkozy ju podpíše v najbližších dňoch. Sarkozy si zakladal na tom, aby Francúzsko zmluvu ratifikovalo ešte pred začiatkom svojho predsedníctva EÚ v druhej polovici roka.

Francúzsko je doteraz najväčšou krajinou, ktorá zmluvu ratifikovala. Je tiež prvou zo starých členských krajín. Významnou udalosťou pre Francúzsko je to najmä z pohľadu, odmietnutej euroústavy, ktorá v referende v roku 2005 nezískala dostatočnú podprou francúzskych voličov.

„Je to skvelá správa, veľké víťazstvo pre Francúzskom ktoré sa stalo z krajiny, ktorá brzdí Európu, krajinou, ktorá vytiahla Európu z mŕtveho bodu“, citovala BBC prezidentovho hovorcu Davida Martinona.

Lisabonskú zmluvu nepodporili v parlamante len komunisti a ďalší krajne ľavicoví zákonodárci. Socialisti sa z väčšej časti pridali k Sarkozyho strane  – Únii za ľudové hnutie a zmluvu podporili, niektorí však hlasovali proti a značný počet hlasovanie dokonca bojkotoval.

Schvaľovanie dokumentu sprevádzali i pouličné protesty, mali však oveľa menšie rozmery, než tie z roku 2005.

Reformnú zmluvu EÚ už odobrili parlamenty v Maďarsku, Malte, Slovinsku a Rumunsku. Rakúsko plánuje ratifikáciu na apríl, Nemecko na jún, Írske referendum by sa malo konať v rozmedzí máj-jún. Na Slovensku bola ratifikácia odložená na neurčito.