Francúzi pripustili otvorenie textu Zmluvy

Podľa francúzskeho štátneho tajomníka pre európske záležitosti Jeana-Pierra Jouyeta bude hlavným cieľom pripravovanej návštevy prezidenta Sarkozyho v Írsku (11. júla) zhodnotenie situácie po referende. Povedal to na bruselskej konferenci Francúzskeho inštitútu pre medzinárodné vzťahy (IFRI).

Francúzska delegácia musí zistiť, čo vlastne Íri chcú, povedal Jouyet a vymenoval zoznam otázok, s ktorými by mohli mať Íri problém – neutralita, dane, náboženského hodnoty, interupcie. „Potom bude jasné, či je treba znovu otvoriť zmluvu alebo nie“, zakončil.

Hoci sa členské krajiny boja, že zásah do textu zmluvy otvorí Pandorinu skrinku, prieskum verejnej mienky naznačil, že Íri dúfajú v nové vyjednanie zmluvy. Faktom je ale aj to, že väčšina obáv Írov nemá nič spoločné so samotným textom zmluvy.

Francúzsky štátny tajomník priznal, že írske referendum spôsobilo „vykoľajenie vlaku“, a proces konsolidácie EÚ bol narušený. Napriek tomu však podľa neho Lisabonská zmluva musí vstúpiť do platnosti. Uznal tiež, že vo svetle vývoja, bude Francúzsko nútené pozmeniť program šesťmesačného predsedníctva EÚ, najviac by sa to malo týkať európskej obrannej politiky.

V týchto dňoch rokuje s francúzskou vládou a francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym Konferencia predsedov politických skupín Európskeho parlamentu na čele s predsedom EP Hansom-Gertom Pötteringom. Jeho členkou je aj slovenská europoslankyňa Irena Belohorská. Konferencie predsedov tradične cestuje do krajiny, ktorá má prebrať predsedníctvo v EÚ a diskutujú o politických prioritách na nasledujúcich šesť mesiacov. Aktuálne je to situácia po írskom referende, postavenie EÚ vo svete a legislatívne balíčky: poľnohospodársky a energeticko-klimatický. Témou bude aj 18-mesačný program, ktorý zostavili po sebe idúce predsednícke krajiny Francúzsko, Česká republika a Švédsko.

Riaditeľ pre európsku spoluprácu na francúzskom ministerstve zahraničných vecí Pierre Ménat pripomenul, že EÚ bude musieť v tomto období prijať mnoho ťažkých rozhodnutí a pripraviť európske voľby bez toho, aby vedela, či bude počet poslancov 751 ako to predpokladá Lisabonská zmluva alebo 732 podľa zmluvy z Nice. Podľa neho je však možné spustiť niektoré projekty už pred ratifikáciou, napríklad diplomatickú službu EÚ.