Francúzska kandidátka do eurokomisie europoslancov zatiaľ nepresvedčila

Sylvie Goulard. [EPA/Olivier Hoslet]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: „Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament

Sylvie Goulard musela počas svojho vypočúvania čeliť najmä otázkam o minulom pôsobení a konflikte záujmov. O tom, ako bude prakticky napĺňať svoj mandát, hovorila omnoho menej. Odpovedať ešte bude musieť na doplňujúce otázky, ktoré jej dodatočne europoslanci zaslali.

Po stredajšom vypočúvaní (2. október) budúcich eurokomisárov v Európskom parlamente je najmenej spokojná francúzska kandidátka Sylvie Goulard, ktorej bolo pridelené portfólio pre jednotný trh Európskej únie.

Do piatka – najneskôr však do utorka budúceho týždňa – musí odpovedať na ďalšie písomné otázky poslancov. Ide o aspekty týkajúce sa práce z jej nedávnej minulosti, pričom poslancov musí presvedčiť, že nemá nijaké právne a etické problémy.

Goulard vyjadrila po híringu podporu len liberálna frakcia Obnovme Európu (RE), ostatné skupiny sa budú musieť na jej podpore dohodnúť.

Aféra poslaneckého asistenta

Okrem otázok spojených s odborným výkonom agendy jednotného trhu, kde by mala mať na starosti priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky, ale aj digitalizáciu, nové technológie a nový odbor pre obranný priemysel a vesmír, musela Goulard reagovať na viaceré nepríjemné otázky spojené so súdnym vyšetrovaním svojej osoby.

Jednotný trh aj obrana. Francúzska komisárka je silná v Bruseli, v Paríži ju vyšetrujú

Sylvie Goulard bude mať v novej Európskej komisii silné kompetencie v regulácii európskeho trhu vrátane digitálnej ekonomiky a obranného priemyslu. Oslabuje ju len neukončená aféra fiktívnych asistentov v Európskom parlamente.

Vo Francúzsku bola v roku 2017 predmetom súdneho vyšetrovania spôsobu, akým jej strana Demokratické hnutie najímala parlamentných asistentov v Európskom parlamente. Kvôli tomu rezignovala na post ministerky obrany – po necelom mesiaci v tejto funkcii, hoci vyšetrovatelia ju neobvinili.

Tomuto sporu sa však stále venuje Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Podobné vyšetrovanie – pre údajné zneužitie peňazí určených pre jej asistenta – prebiehalo aj v europarlamente.

V Parlamente bol tento prípad oficiálne uzavretý po tom, ako Goulard vrátila 45 tisíc eur, čiže osemmesačný plat jedného zo svojich asistentov, ktorého pracovnú náplň nedokázala podložiť.

Práca pre americký think-tank

Ďalšie výhrady sa týkali vysokých odmien od amerického think-tanku Berggruen Institute za konzultačnú činnosť, ktorú počas troch rokov realizovala vo funkcii europoslankyne.

Goulard v stredu poprela akékoľvek priestupky, odvolala sa na prezumpciu neviny a pripomenula, že správne konanie v Európskom parlamente voči nej bolo ukončené. „Som čistá,“ upozornila poslancov. A aj keď pripustila, že odmena viac ako 10 tisíc eur mesačne za konzultačné činnosti je príliš vysoká, spresnila, že nerobila nič nezákonné.

Slovenský europoslanec Robert Hajšel (nominant Smer-SD) z frakcie socialistov, ktorý bol na jej vypočúvaní, pre TASR uviedol, že ho Goulard príliš nepresvedčila. Vysvetlil, že nebola schopná uspokojivo odpovedať na otázky týkajúce sa jej osobnej a morálnej integrity, najmä pri podozreniach z konfliktu finančných záujmov.

Francúzsky poslanec zo skupiny ľudovcov (EPP) Francois-Xavier Bellamy vyjadril obavy, či Goulard pri výkone strategický záležitostí EÚ nebude „permanentne destabilizovaná“ svojimi právnymi problémami. A belgický poslanec Marc Botenga zo skupiny európskej ľavice (GUE/NGL) v tejto súvislosti dodal, že europarlament od európskych komisárov požaduje príkladné alebo až nadpriemerné správanie. „Je zrejmé, že v tomto prípade takéto správanie neexistuje,“ odkázal Botenga.

Pomenej o konkrétnych plánoch

Hoci sa europoslanci počas híringu francúzskej nominantky zameriavali najmä na jej kauzy z predchádzajúcich postov, Goulard dostala priestor hovoriť konkrétne aj o agende obrany a digitalizácie.

Okrem tradičných tém eurokomisára pre jednotný trh, kam patrí generálne riaditeľstvo pre digitálnu ekonomiku s okresanejšími kompetenciami, a generálne riaditeľstvo pre jednotný trh a priemysel, pripadne Goulard – ak teda prejde ešte doplňujúcim kolom otázok v europarlamente – aj novinka. Francúzska vláda totiž vyrokovala vznik nového generálneho riaditeľstva pre obranný priemysel a vesmír.

Predsedníčka európskej komisie Von der Leyen chce, aby Goulard dohliadala na implementáciu Európskeho obranného fondu, akčného plánu pre vojenskú mobilitu, ale aj otvorenosť obranného trhu v Únii, ktorý každoročne generuje vyše 100 miliárd eur.

Počas svojho vystúpenia hovorila Goulard o tom, že európsky obranný a vesmírny priemysel považuje za jedno z najcennejších a strategicky najvýznamnejších aktív pre Európu. Do obrannej spolupráce chce efektívne zapájať malé a stredné podniky a pri vojenskej mobilite úzko spolupracovať s eurokomisárom pre dopravu, na čo sa pýtali aj europoslanci. Jej cieľom je tiež omnoho efektívnejšie prepojiť obrannú a vesmírnu politiku. S veľkou senzitívnosťou chce pristupovať aj pri zapájaní umelej inteligencie do obranných a vojenských projektov. Budovať by mala aj spoločný útvar pre kybernetickú bezpečnosť.

Vonkajšie vzťahy a obrana v novej eurokomisii: Tri rozsiahle portfóliá dostali kontroverzní nominanti

Šéf diplomacie príde o oblasť sankcií a komisárka pre vnútorný trh má viesť aj stomiliardový európsky obranný priemysel. Najkontroverznejším kandidátom na jeden z troch postov v oblasti zahraničia a obrany je ale Orbánov minister spravodlivosti.

V digitálnych témach bude Goulard zdieľať tematické prepojenie s dánskou eurokomisárkou a výkonnou podpredsedníčkou Komisie Margrethe Vestager, ktorú budú europoslanci skúšať budúci týždeň v utorok (8. októbra). No francúzska nominantka vo svojej otváracej reči v europarlamente v súvislosti s týmto portfóliom uviedla, že plánuje predstaviť nové nariadenie o digitálnych službách, pričom bude podľa nej potrebné dosiahnuť rovnováhu medzi slobodou a bezpečnosťou a zároveň nevytvárať na Jednotnom digitálnom trhu nové bariéry.

Niektorí poslanci v tejto súvislosti prízvukovali, že ako komisárka sa bude musieť zaručiť za zachovanie neutrality siete. Pokiaľ ide o umelú inteligenciu, Goulard zopakovala, že nová Komisia príde s návrhmi v tejto oblasti už počas prvých 100 dní vo funkcii.