Francúzske voľby: veľa voličov je stále nerozhodnutých

Jean-Luc Mélenchon a Francois Fillon. Zdroj: Lionel Bonaventure/Pool/EPA

Prieskumy verejnej mienky tesne vedie Emmanuel Macron. V stredu Ipsos Sopra-Steria nameral 23%, za ním je Marine Le Pen s 22,5%.

Kandidát konzervatívcov François Fillon má približne 19,5%, a na štvrté miesto sa v posledných dňoch vyšplhal ľavicový Jean-Luc Mélenchon (19%). Podľa prieskumov sa zdá, že rástol najmä na úkor oficiálneho kandidáta Socialistickej strany Benoita Hamona, ktorý klesol na osem percent.

 

Všetko však môžu zamiešať nerozhodnutí voliči.

Najviac sa ich zdá byť na ľavej časti spektra. Podľa prieskumu Odoxa sa 43% voličskej základne Socialistickej strany stále nerozhodlo, komu dá hlas. Podobnú dilemu rieši 29% voličov pravice.

Ukazuje sa, že oficiálny kandidát Socialistickej strany Benoit Hamon veľkú časť voličskej základne nepresvedčil. Niektorí uprednostňujú centristu Emmanuela Macrona. Toho, zdá sa, uprednostňuje aj dosluhujúci prezident François Hollande.

Prekvapením kampane je Jean-Luc Mélenchon, ktorý v roku 2008 odišiel zo Socialistickej strany a založil radikálnejší Ľavicový front. Za posledných pár týždňov sa dostal z 12% na 19%.

 

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v nedeľu, 23. apríla. Do druhého kola postúpia dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Nečakane nerozhodné prieskumy dávajú šancu komukoľvek z prvej štvorky.

Video/France 24: Francúzske prezidentské voľby: Voliči sú menej ako týždeň pred voľbami stále nerozhodnutí