Francúzski liberáli rebelujú voči Barrosovi

François Bayrou, líder francúzskej liberálnej strany MoDem, v predvolebnej talkshow na televíznom kanáli France 2 včera (4.6.) vyhlásil, že jeho strana bude po zvolení v Európskom parlamente namietať voči opätovnému menovaniu José M. Barrosa za predsedu Európskej komisie v nadchádzajúcom funkčnom období. Na post predsedu EK nemôže byť menovaný nik, koho v plenárnom hlasovaní neschvália európski poslanci.

Bayrou zdieľa postoj k Barrosovi spoločne s Danielom Cohn-Benditom, spoluprezidentom Európskych Zelených, ktorý už dávnejšie odštartoval kampaň „Stop Barrosovi“. Do tretice, kampaň voči súčasnému predsedovi Komisie vedie aj Martine Aubry, francúzska socialistka, ktorá v minulých mesiacoch presadzovala na post budúceho predsedu Komisie Poula Nyrup Rasmussena, terajšieho predsedu skupiny PES v EP a niekdajšieho predsedu vlády v Dánsku.

Socialistická skupina v EP nepredstavila alternatívneho kandidáta k Barrosovi preto, lebo španielsky socialistický premiér José Luis Zapatero trval na základe „ibérskej solidarity“ na podpore Barrosa, vysvetľuje socialistka Aubry. Dopĺňa, že PES má tiež strach, že ak by za EPP nekandidoval Barroso, ľudovci by nominovali na post predsedu Komisie „nejakého Berlusconiho priateľa“. Súčasné prieskumy naznačujú, že Berlusconiho strana by mohla do EP vyslať najpočetnejšiu skupinu poslancov, ktorí budú patriť do skupiny EPP. Tiež sa predpokladá, že i v ďalšom volebnom období bude EPP najpočetnejšou parlamentnou skupinou.

Očakáva sa, že EP by mal diskutovať a rozhodnúť o novom predsedovi Komisie na prvom zasadnutí v nasledujúcom funkčnom období, ktoré je naplánované na 14. júla.

„Predpovedám stredo-pravú konzervatívnu väčšinu [..] socialisti budú demoralizovaní volebným výsledkom a to otvorí dvere pre nový poriadok v Parlamente, [koalíciu] liberálov a stredo-pravých,“ prognózuje pre agentúru Reuters Graham Watson, líder liberálnej parlamentnej skupiny ALDE. Watson je sám kandidátom na post budúceho predsedu Parlamentu na celé 5-ročné volebné obdobie. Pozorovatelia tvrdia, že počíta s podporou EPP.

Prieskumy naznačujú, že po európskych voľbách by mohla mať skupina EPP 262 kresiel a ALDE 85. Ak sa k tomuto pripočíta i podpora novej skupiny, ktorú chcú po voľbách viesť britskí konzervatívci, takáto „koalícia“ si polepší o ďalších 53 poslancov. José M. Barroso by tak v hlasovaní o obsadení postu Komisie získal podporu viac ako 400 poslancov, čo je v 736-člennom pléne viac ako požadovaná jednoduchá väčšina. Francúzski liberáli zvolení za MoDem by mali obsadiť 10 kresiel.

Vzhľadom na to, že voľba predsedu Komisie v EP je tajná, Barrosove znovuzvolenie nemožno považovať za zaručené.

Neformálny prieskum medzi návštevníkmi stránky www.predict09.eu hovorí o tom, že podpora verejnosti pre Barrosa pozvoľne padá. V ankete hlasovalo 4.678 návštevníkov, z ktorých až polovica preferuje Rasmussena. Na druhom mieste skončili so ziskom 22 percent spoločne Monica Frassoni a Daniel Cohn-Bendit zo skupiny Zelených. Treticu uzatvára niekdajší belgický premiér Guy Verhofstadt so ziskom 9 percent, ktorý o percento predbehol Barrosa.