Francúzski zelení sa búria: Nechcú fiškálny pakt

Zdroj: TASR/AP/ Laurent Cipriani

Vo francúzskom parlamente sa má o tzv. fiškálnom pakte hlasovať budúci mesiac. Zelení (EE-LV) tvrdia, že ho nepodporia. Na jeho schválenie stačia hlasy socialistov a pravice. Napriek tomu je tento krok najväčšou otvorenou rebéliou počas štyroch mesiacov trvania koalície.  Prichádza to v čase, kedy Hollandova popularita začína klesať.

Francois Hollande nebol veľkým prívržencom fiškálneho paktu, ktorý vznikal počas pôsobenia jeho predchodcu Nicolasa Sarkozyho. Súčasná hlava štátu však fiškálny pakt podporila ako nevyhnutnú súčasť odpovede na krízu suverénneho dlhu.  

„Vyzývam všetkých členov EE-LV, aby preukázali viac koherencie , úprimnosti a solidarity.“ povedala hovorkyňa vlády Najat Vallaud-Belkacem na margo postoja zelených.

Fiškálny pakt, na ktorom sa dohodli lídri EÚ v marci, odmietol snem zelených až tento víkend. Podľa nich predstavuje nesprávnu reakciu na vývoj v EÚ a vyzývajú na rokovania o bližšie nešpecifikovanej „novej európskej agende“, ktorá má pomôcť riešiť krízu.

Niektorí členovia strany zelených už týždne avizovali, že sa minimálne pri hlasovaní zdržia. Naopak legenda zelených, francúzsky europoslanec Daniel Cohn Bendit, označil takýto postup za „dramaticky patetický“ a suspendoval svoje členstvo v strane.

Vzťahy medzi socialistami a zelenými poznačil aj výrok ministra pre priemysel Arnaulda Montebourgha, ktorý povedal, že jadrová energia je energiou budúcnosti. Podľa ekológov je to oslabenie záväzku znižovať mieru závislosti krajiny nna jadre.

Opoziční konzervatívci tvrdia, že počínanie Zelených je dôkazom rozkolu v koalícii a vyzvali dvoch členov vlády za EE-LV,  aby odstúpili.

Zelení ale tvrdia, že na odstúpenie nie je dôvod a je ich právom odmietnuť pakt, ktorý nikde nepodporovali.

„Európsky pakt nebol súčasťou koaličnej dohody, ktorú sme uzatvorili s našimi partnermi. Tento pakt je dedičstvom Sarkozyho éry“, povedal pre Canal Plus predstaviteľ zelených.

Zdroj z okolia premiéra Jean-Marca Ayraulta pre agentúru Reurers uviedol, že zotrvanie ministrov vo vláde „nie je otvorenou otázkou“.

Viac zlých správ

Prieskum agentury Ifop, ktorý zverejnili v tento mesiac, ukázal medzimesačný pokles popularity Franciosa Hollanda o viac než 10 %.

Hollande prisľúbil svojim voličom do dvoch rokov oživiť ekonomiku , priznal však, že budúcoročná miera rastu nedosiahne cieľ jedno percento a zostane na úrovni 0,8 %.

Očakáva sa, že oficiálne čísla o miere nezamestnanosti potvrdia, že sa číslo prehuplo za symbolickú hranicu troch miliónov ľudí bez práce.

V piatok má Hollandova vláda zverejniť ako plánuje nájsť 30 miliárd na znižovanie deficitu na úroveň 3 %  HDP v roku 2013. Predbežne vylúčila nepopulárne zvyšovanie DPH a zvyšovanie sociálnych odvodov.