Francúzsko a Nemecko za „viac Európy“

Merkelová/Hollande, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Stefi Loos

Po dvoch rokoch nepretržitého riešenia krízy, ktoré komplikovalo francúzsko-nemecké vzťahy, privítal prezident Hollande nemeckú kancelárku Merkelovú v meste Reims na východe Francúzska. Pri tejto príležitosti povedal, že Francúzsko a Nemecko musia ochrániť euro "prísnymi pravidlami a silnými nástrojmi."

Zdôraznil tiež, že navrhovaná banková únia je "prvý krok k rozpočtovej únii, ktorá nám otvorí cestu k stabilite, rastu a bližšiemu spojeniu."

Stretnutie štátnikov kopírovalo schôdzku z roku 1962, kedy sa rovnakom meste stretol francúzsky prezident Charles de Gaulle a nemecký kancelár Konrad Adenauer.

De Gaulle a Adenauer sa uzmierili po dvoch vojnách. Nedeľné stretnutie sa konalo v trpkej atmosfére snahy vyriešiť európsku dlhovú krízu.

"Európska únia prežíva krízu, ktorá nie je prvá ani posledná," povedal Hollande. "Ale núti nás k novej fáze vývoja. Pani kancelárka, navrhujem, aby sme spolu vykročili k ďalším rokom, ktoré prehĺbia priateľstvo medzi našimi krajinami," dodal.

V porovnaní s radosťou z minulosti je neistota v súčasnosti veľká. Francúzsko-nemecké spojenectvo zápasí s problémami a snaží sa obnoviť úverovú schopnosť členov na periférii.

Grécko je aj naďalej zdrojom problémov, hlavne pokiaľ ide o obavy z núteného odchodu od eura po tom, ako noví grécki lídri priznali, že sú pozadu s naplnením podmienok pre záchranný plán.

Kríza odhalila rozdiely v tom, ako chce pokračovať s európskym projektom Franúzsko a ako Nemecko. Merkelová chce vytvoriť fiškálnu úniu, ktorá by dala Bruselu väčší prehľad o národných rozpočtoch, Francúzsko sa bráni akýmkoľvek zásahom do rozpočtových záležitostí.

Hollande zatiaľ čelí nemeckému odmietaniu mutualizácie európskeho dlhu prostredníctvom eurobondov. Nemecká verejnosť je proti tomu, aby ich ktokoľvek nútil podpísať sa pod dlhy európskych partnerov.

Napätie sa zvýšilo aj po nedávnom summite, kedy sa Fracois Hollande postavil v rokovaniach na stranu Talianska a Španielska. Narušil tak zvyčajný francúzsko-nemecký spoločný tandem.