Francúzsko, Česká republika a Švédsko začali s prípravami na predsedníctvo EÚ

Krátka správa

Spoločný program má za cieľ zaistiť väčšiu kontinuitu vo vedení EÚ. Po prvýkrát bol takýto spoločný program schválený pre predsedníctva Nemecka, Portugalska a Slovinska v decembri minulého roku.

Francúzsko bude EÚ predsedať v druhej polovici roku 2008. Na zasadnutí francúzskej vlády v stredu 19. septembra štátny tajomník pre európske záležitosti Jean-Pierre Joyet povedal, že predsedníctvo „bude príležitosťou potvrdiť návrat Francúzska do Európy…“. Francúzsko už zriadilo generálny sekretariát pre predsedníctvo s rozpočtom 190 miliónov eur, ktorý by mal prípravy na predsedníctvo zintenzívniť. Ministrom bolo doporučné, aby posilnili kontakty s európskymi inštitúciami. Francúzsko by počas predsedníctva chcelo posilniť aktivity EÚ v týchto oblastiach: imigrácia, energetika, životné prostredie a obrana.

Česká republika prevezme od Francúzska predsedníctvo 1. januára 2009. Jeho mottom by sa malo stať heslo „Európa bez bariér“ a k hlavným prioritám by mala patriť konkurencieschopnosť, sloboda pohybu, tovarov, služieb a kapitálu a liberálna obchodná politika. Česká republika bude len druhou z nových členských krajín, ktorá sa postaví do čela EÚ. Tou prvou bude Slovinsko v prvej polovici budúceho roku.

V Prahe sa vo štvrtok 20. septembra zišli český premiér Mirek Topolánek, vicepremiér pre EÚ Alexandr Vondra a minister zahraničia Karel Schwarzenberg s francúzskym štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Jeanom-Pierrom Joyetom, švédskym ministrom zahraničia Carlom Bildtom a švédskou ministerkou pre európske záležitosti Ceciliou Malström. Počas rokovania sa zhodli na tom, že spoločným menovateľom všetkých troch šesťmesačných predsedníctiev bude reforma. Francúzsko, ČR a Švédsko budú EÚ predsedať v dobe, kedy majú vstúpiť do platnosti zmeny obsiahnuté v Reformnej zmluve EÚ.