Francúzsko chce rozšírenú Úniu

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy

Krátka správa

Časy, kedy Francúzsko verilo, že federálna Európa je nevyhnutná pre integrovanejšiu Úniu sú preč, povedal francúzsky minister pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyet v rozhovore pre denník Financial Times.

Francúzsko bude podporovať ďalšie rozširovanie Európskej únie. Vláda Nicolasa Sarkozyho prekonala podozrievavý prístup k rozširovaniu z minulých rokov. Dnes už vidí, že väčšia EÚ znamená silnejší hlas vo svete, myslí si Sakozyho minister. Jouyet je považovaný za jedného z najschopnejších ministrov, ktorého Sarkozy „ukradol“ z radov stredo-ľavých strán.

Pri zachovaní rezervovanosti pre Turecko, vyslovil Jouyet podporu rozširovaniu Únie o krajiny Balkánu, pričom Srbsko označil za „pól stability“ pre región. Cieľom Francúzskeho predsedníctva, v druhej polovici tohto roku, bude popri avizovaných prioritách – obrana a bezpečnosť, energetika a životné prostredie – „dostať Európu znovu do pohybu“.

Na margo Veľkej Británie minister uviedol, že v prípade, že nebude schopná ratifikovať Lisabonskú zmluvu, nemôže naďalej očakávať, že si vyjedná výhodnejšiu formu členstva a zároveň zostane v centre rozhodovania. Podľa Jouyetových slov sa už nebude môcť ani utiekať k špeciálnemu spojenectvu so Spojenými štátmi, pretože dnes sú už aj Nemecko aj Francúzsko nadšenými spojencami Washingtonu.

Svetové média medzitým píšu skôr o tzv. „Carla efekte“, ktorým vysvetľujú náhly pokles popularity prezidenta Sarkozyho. Najmä starší ľudia majú podľa prieskumov verejnej mienky pocit, že hlava štátu sa viac venuje svojmu ľúbostnému životu, než potrebám krajiny.