Francúzsky parlament prijíma presne opačné uznesenie, aké chce u nás Andrej Danko

Predseda NR SR Andrej Danko a predseda francúzskeho Senátu Gérard Larcher, október 2018. [TASR / Pavel Neubauer]

Francúzske národné zhromaždenia pripravilo uznesenie o právnom štáte v EÚ. Dokument, ktorý spomína Poľsko, Maďarsko a Rumunsko, má vyslať signál všetkým ostatným parlamentom.

Text návrhu uznesenia dolnej komory francúzskeho parlamentu z 10. októbra kritizuje Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Vyjadruje podporujú snahe európskych inštitúcií napraviť situáciu, hoci uznáva, že právomoci sú v tomto prípade obmedzené.

Poľský a maďarský veľvyslanec sa tiež odmietli na diskusii o texte zúčastniť. Krajne pravicová strana Republikáni, bývalý Národný front, stretnutie o texte uznesenia bojkotovala.

Rezolúciu prijal výbor Národného zhromaždenia pre právne veci bez hlasov Republikánov.

Francúzske uznesenie pripomína, že krajiny predtým, než sa môžu stať členskými krajinami musia plniť kritériá právneho štátu.

Uznáva, že hoci je znenie článku 2 Lisabonskej zmluvy, ktoré hovorí o hodnotách, na ktorých stojí únia, nie presné pokiaľ ide o rozsah definície právneho štátu. V tejto súvislosti ale pripomína, že Európska komisia v tomto smere už odviedla istú prácu a smerodajné v tomto je aj judikatúra Súdneho dvora EÚ.

Najbližšie otvorenie základných zmlúv treba podľa francúzskych poslancov využiť na  spresnenie článku 2 Lisabonskej zmluvy.

Nezávislé súdnictvo je ale jedným z najdôležitejších definičných znakov. Náhle zníženie veku odchodu do dôchodku veľkého počtu sudcov najvyššieho súdu v Poľsku podľa uznesenia jasne nezávislosť justície ohrozuje.

Systematické porušovanie princípu vlády zákona môže spochybniť dôveru medzi členskými štátmi a tiež uplatňovanie základných princípov únie vo všetkých členských štátoch.

Štátny tajomník Ružička: Pýtame sa Poľska aj na citlivé otázky (+VIDEO)

Bolo by chybou obchádzať s partnermi citlivé témy, ale bolo by tiež chybou vynášať súdy bez dôkazov, hovorí na margo článku 7, Poľska a Maďarska, štátny tajomník rezortu zahraničia FRANTIŠEK RUŽIČKA.

Poslanci podporili dialóg, ktorý vedie Komisia podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy s Poľskom.

Odsudzujú ale zhoršovanie kvality právneho štátu “motivovaného ideologickou agendou v rozpore s hodnotami Európskej únie”.

Ak sa v Poľsku veci nevyvinú k lepšiemu, členské štáty musia byť podľa Francúzska pripravené hlasovať o existencii vážneho a pretrvávajúceho porušovania hodnôt EÚ v súlade s postupom podľa článku 7.

Pokiaľ ide o Maďarsko, poslancov znepokojuje postavenie ochrancu ľudských práv, akademická sloboda, mediálny pluralizmus opäť nezávislosť súdnictva.

Uznesenie spomína aj Rumunsko a jeho problémy s bojom s korupciou.

Danko zvažuje parlamentnú rezolúciu, ktorá by označila použitie článku 7 za chybu

Predseda Národnej rady SR chce o využívaní úniových mechanizmov na ochranu právneho štátu hovoriť s ministrom zahraničných vecí. Za najväčší problém Európskej únie označil bezpečnosť.

Nepoliehať sa len na článok 7

Text uznesenia konštatuje, že v súčasnej situácii je takmer nemysliteľné, aby sa dosiahla jednomyseľnosť v Európskej rade, ktorá je potrebná na aktivovanie sankčnej časti článku 7. Francúzsko preto podporuje návrh nástroja, ktorý v prípade systematického zlyhávania členského štátu v oblasti právneho štátu, umožnil zastaviť platby z európskeho rozpočtu.

Nástroj treba ale podľa poslancov treba doladiť tak, aby ním boli postihnutí len tí, ktorí sú za zlý stav zodpovední.

Tento návrh predložila Európska komisia ako súčasť nového sedemročného rozpočtového rámca na roky 2021 až 2027. Niektoré členské štáty, vrátane Slovenska, nastavenie nástoja spochybnili z právneho hľadiska. Slovensko napríklad tvrdí, že nie je jasný vzťah medzi ním a článkom 7.

Eurofondy a právny štát (INFOGRAFIKA)

EÚ chce chrániť európsky rozpočet novým nariadením, ktoré umožní zastaviť platby z európskeho rozpočtu, ak členský štát zlyháva v dodržiavaní princípov právneho štátu. Prinášame prehľad návrhu Európskej komisie.

Text uznesenia Národného zhromaždenia navrhuje v EÚ založiť komisiu, ktorá by umožňovala členským štátom a odborníkom vymieňať si informácie a dobrú prax v oblasti právneho štátu. Táto Komisia by tiež mala mať možnosť varovať Európsku komisiu ak spozoruje vážne a opakované problémy.

Uznesenie bude po ukončení procesného postupu oficiálnou pozíciu francúzskeho parlamentu. „Text má vyslať signál všetkým národný parlamentom v EÚ,“ povedala poslankyňa a jedna zo spravodajcov textu Coralie Dubost.

Slovensko v protiprúde

Predseda Nárdonej rady SR Andrej Danko minulý týždeň uviedol, že dúfa, že po vzore českého parlamentu sa aj na Slovensku postavia poslanci Národnej rady za ochranu suverénnych členských štátov EÚ. Mal na mysli Poľsko a Maďarsko a postup európskych inštitúcií podľa článku 7.

„Budem teda z pozície predsedu parlamentu žiadať o stretnutie s našimi predstaviteľmi, aj s ministrom zahraničných vecí, aby sme sa o tejto vážnej veci, ktorou otváranie článku 7 vo vzťahu k členským štátom bezpochyby je, bavili,“ povedal.

Predseda parlamentu chce v pléne presadiť uznesenie, ktoré by malo obsahovať vyhlásenie, že NR SR sa bude aktívne zasadzovať za to, „aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska a inštitúcií EÚ, ktorý odpovie na všetky otvorené otázky a ktorý môže záležitosť vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov“.

Pellegrini nevidí problém v Dankovom uznesení k článku 7

Predseda Národnej rady Andrej Danko hovorí aj to, že „cestou, akou sa vydalo Poľsko a Maďarsko, je aj cesta pre Slovensko.“