Francúzsky prezident mieri po 25 rokoch na Slovensko

Zdroj: elysee.fr

„Medzi Francúzskom a Slovenskom existuje partnerstvo, chceme aby toto partnerstvo bolo živé“, povedal na spoločnej tlačovej konferencii francúzsky prezident Francois Hollande.

Francúzsky prezident sa so slovenským premiérom podľa vlastných slov zhodol v názoroch na výzvy v EÚ a v eurozóne. „Zdieľame našu koncepciu o Európe, Európa musí byť zodpovedná, ale zároveň schopná rastu. Na poslednej Európskej rade sme boli zajedno“, potvrdil Hollande.

Robíme veci, ktoré sú ťažké, ako vo Francúzsku tak aj na Slovensku, doplinil Fico. Hovorili spolu tiež o agende najbližšieho summitu EÚ. „Hovorili sme o bankovej únii a rozpočte, ktorý by mal byť schopný financovať spoločnú poľnohospodársku politiku ale aj kohéznu politiku“, povedal francúzsky prezident. Obaja zdôraznili rovnakú príslušnosť s rodine sociálnodemokratických strán.

Fico si s Hollandom zopakuje schôdzku v Marseille, ktoré je spolu s Košicami Európskym hlavným mestom kultúry na rok 2013. Ešte pred tým sa plánuje oficiálna návšteva francúzskej hlavy štátu na Slovensku. Bude to prvá návšteva francúzskeho prezidenta od roku 1988, kedy na Slovensko zavítal socialista Francois Mitterand.

Hollande by sa mal v Bratislave zúčastniť osláv pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Obchod

Témou rokovaní boli aj priemyselné projekty, najmä pokiaľ ide o civilného využitia jadrovej energetiky. Na Slovensku už dnes pôsobí spoločnosť Areva. Francúzke spoločnosti sú pripravené zúčastniť sa aj na ďalších projektoch,“ ak s tým slovenské orgány budú súhlasiť“, podotkol Hollande.

„Verím, že ak dôjde k návšteve pána prezidenta na Slovensku, dôjde aj k naplneniu strategického partnerstva“, kontroval Fico, ktorý sa mu poďakoval za podporu pre proces odstávky Jaslovských Bohuníc.

„Toto všetko vytvára priestor aby sme spolupracovali a aby Slovensko a Francúzsko vytváralo v Európskej únii tlak, že bez jadra nie sme schopní zabezpečiť dodávky elektrickej energie v dostatočnom množstve a kvalite do budúcnosti“.

Slovenský premiér rokoval okrem zástupcov energetickej spoločnosti Areva aj s predstaviteľmi firmy Pegueot Citroene, ktorý má výrobný závod pri Trnave.  Robert Fico mal dostať prísľub, že závod neplánuje prepúšťanie.