Frattini: Taliansko je pripravené vzdať sa suverenity pre záchranu eura

Komisár Franco Frattini, Zdroj: Európska komisia

Bývalý komisár EÚ vo svojom vyjadrení naznačil ako vážne berú dlhovú krízu v Ríme.

„Rôzne krajiny majú rôzne pohľady na európsky federalizmus, ale Taliansko je pripravené vzdať sa všetkej suverenity potrebnej pre vytvorenie skutočnej európskej centrálnej vlády,“ uviedol v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

„Musíme vážne pracovať na formovaní skutočnej európskej hospodárskej vlády. Už viac nestačí viesť Európu stretávaním sa za stolom na medzivládnej úrovni,“ povedal v súvislosti s množstvom mimoriadnych summitov EÚ, ktoré sa zvolali od vypuknutia dlhovej krízy.

„Zostaneme nezávislým ústavným štátom, ale keď pred nami stoja globálne výzvy, potrebujeme konať globálne,“ dodal šéf talianskej diplomacie.

Poľský minister financií Jacek Rostowski minulý týždeň varoval, že šírenie nákazy dlhovej krízy do Talianska by „zničila eurozónu“ a vyzval európskych lídrov k prijatiu odvážnych krokov v snahe nájsť riešenie. Rostowski minulý mesiac uviedol, že verí v to, že eurozóna smeruje k fiškálnej únii. K podobnému smerovaniu vyzýva čoraz viac politikov – vrátane niektorých britských konzervatívcov.

Podľa britského ministra financií Georga Osborna by členovia klubu jednotnej meny mali presadzovať „nemilosrdnú logiku“ menovej únie s fiškálnou úniou.

Frattini priznal, že takéto ďalekosiahle zmeny by vyžadovali úpravu základných zmlúv EÚ, prinajmenšom „určitých kapitol“. To priznali už aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a minister financií Wolfgang Schäuble.

Taliansky minister uviedol, že k prijatiu reforiem eurozóny, ktoré nemusia byť populárne u voličov, bude potrebná politická odvaha

„Aj keď kancelárka stratí niekoľko hlasov v miestnych voľbách, pevne stojí na strane Európy. A má pravdu,“ povedal Frattini.