Gazprom zastavil plynovodný projekt Južný tok

Rusko nemá v pláne pokračovať vo výstavbe plynovodu Južný tok, potvrdil to ruský prezident Vladimír Putin a riaditeľ energetickej spoločnosti Gazprom Alexej Miller na pondelkovom stretnutí v Turecku. Putin zároveň obvinil Európsku komisiu z blokovania projektu pre čisto politické dôvody.

„Doteraz sme neobdržali stavebné povolenie z Bulharska a sme presvedčení, že za takýchto podmienok Rusko nemôže v realizácii tohto projektu pokračovať,“ vyhlásil Putin.

Bulharsko pod tlakom Bruselu výstavbu plynovodu pozastavilo už v júni. Dôvodom bolo začatie právneho konania Komisie voči Bulharsku pre porušenie hospodárskej súťaže v súvislosti s výstavbou projektu Južný tok.

Komisia tvrdí, že projekt nie je v súlade s tzv. tretím energetickým balíčkom, ktorý má zaručiť oddelenie výroby a prepravy energií. Ruský energetický gigant Gazprom by však bol aj väčšinovým vlastníkom plynovodného potrubia vedúceho do juhovýchodnej Európy. Problémom bol aj obmedzený prístup tretích strán k prepravnej infraštruktúre.

„Moji bulharskí kolegovia vždy tvrdili, že nech sa stane čokoľvek, projekt Južný tok bude pokračovať, pretože je to v národnom záujme Bulharska. Ak sa nemôže Bulharsko rozhodovať ako suverénny štát, potom nech požadujú od Komisie kompenzácie,“ komentoval rozhodnutie Komisie Putin.

Alternatívou je podmorský plynovod do Turecka

„Ak Európa nemá záujme, tak potom ho (Južný tok) jednoducho nepostavíme a sústredíme naše energetické zdroje iným smerom,“ uviedol Putin, s tým, že Rusko by mohlo postaviť energetický uzol práve v Turecku.

Putin sa stretol so svojim tureckým náprotivkom Recepom Erdoganom už včera, aby prediskutovali krízu v Sýrii a na Ukrajine. Zamerali sa aj na rozvoj vzájomných hospodárskych a obchodných väzieb. Rusko a Turecko, ktorí sú dôležitými obchodnými partnermi, si stanovili cieľ do roku 2020 zvýšiť objem obchodu zo súčasných 33 miliárd dolárov ročne na 101 miliárd.

Krajiny sú prepojené aj energeticky. Turecko dováža značnú časť svojho zemného plynu práve z Ruska. Ruský minister pre energetiku Alexander Novak len nedávno potvrdil, že dodávky plynu do Turecka sa zvýšia zo súčasných 16 miliárd na 19 miliárd metrov kubických plynu ročne. Turecko zároveň získa 6% zľavu na dodávky.

Riaditeľ Gazpromu Alexej Miller zároveň potvrdil zámer energetického gigantu začať s výstavbou podmorského plynovodu do Turecka. Gazprom včera podpísal memorandum  s tureckou štátnou energetickou spoločnosťou Botas.

Navrhovaný plynovod by mal ročnú kapacitu približne 63 metrov kubických plynu ročne, čo je približne 4-krát viac ako spotrebuje samotné Turecko. Na turecko-gréckej hranici by tak mohol vzniknúť energetický uzol, ktorý by dokázal ruským plynom zásobovať aj juhovýchodnú Európu.  

Reuters