Gdanské lodenice za Lisabonskú zmluvu

Podľa rešpektovaných poľských novín Gazeta Wyborcza, iniciatíva vyšla z poľskej strany. Európska komisia má 16. júla vyriecť ortieľ nad prípadom problematickej štátnej pomoci legendárnym lodeniaciam. Ak pomoc Komisia označí za odporujúcu pravidlám Spoločenstva, tri lodenice ju budú musieť vrátiť, čo bude da facto znamenať ich kolaps, píše Gazeta. Ako dodáva, šance na to, že Komisia bude milosrdná, sú malé.

Varšava preto podľa denníka hľadá iné spôsoby, ako zaistiť želané rozhodnutie a to aj cestou politickej dohody na úrovni Európskej rady.

„Je možné, že ak prezident Lech Kaczynski sľúbil Nicolasovi Sarkozymu, že podpíše zmluvu, francúzsky prezident by mohol, s podporou Nemecka, vyvíjať nátlak na Radu a jednotlivé vlády aby boli k Poľsku benevolentnejšie“, špekulujú noviny.

Hoci je ťažké si predstaviť, že by Francúzsko ako predsedajúca krajina EÚ skúšala obísť Komisiu v rozhodnutí o štátnej pomoci, svetové médiá zaregistrovali zmenu Kaczynského pozície pokiaľ ide o Lisabonskú zmluvu. Kaczynski v Paríži na summite, 13. júla, vyhlásil, v rozpore s predchádzajúcimi vyjadreniami, že Poľsko nebude pre Lisabonskú zmluvu prekážkou.