Giertych: Kaczynski bude posledným prezidentom suverénneho Poľska

Krátka správa

V utorok Portugalské predsedníctvo oznámilo, že práce právnych expertov na texte Reformnej zmluvy sa skončili a v piatok bol text zverejnený na stránkach predsedníctva. V Poľsku “zúri” predvolebná kampaň, ktorej podobu určujú aj americkí mediálni experti. Na stránkach hlavných poľských strán možno nájsť predvolebné spoty, v ktorých sa proti politickým protivníkom bojuje aj vtipom. Jeden šot opozičnej Občianskej platformy vyprovokuje tvorbu iného dielne PIS bratov Kaczynských a tak podobne.

Šéf ultrakonzervatívnej strany Liga poľských rodín Roman Giertych vyzval prezidenta Kaczynského, aby odmietol novú zmluvu EÚ. Tvrdí, že ak ju Poľsko akceptuje v jej súčasnej podobe bude postavenie krajiny vo svete vážne oslabené.

“Prijatie dokumnetu v jeho súčasnej podobe by sa rovnalo porušeniu prezidentskej prísahy”, citoval Giertycha denník Inetrnational Herald Tribune. Ak Poľsko prijme tento dokumnet bude to podľa kontroverzného poľského politika znamenať, že Lech Kaczynski bude posledým prezidentom suverénneho Poľska. Ďalší bude už len prezidentom “provincie EÚ”.

Poľsko bolo už pri rokovaniach o mandáte najproblematickejším vyjednávačom. Najväčší problém malo s hlasovacím systémom, požadovalo, aby skupina krajín mohla blokovať rozhodnutia v Rade, hoci by na to nemala dostatočný počet hlasov. Takýto mechanizmus, ktorý umožňuje oddialiť rozhodnutie síce existuje, krajiny však nesúhlasia s požiadavkou Poľska, aby bol inkorporovaný priamo do textu novej zmluvy. Ešte prekvapujúcejšie však bolo spájanie takýchto požiadaviek s krivdami druhej svetovej vojny.

Prezident Lech Kaczynski v nedeľu odcestoval do Francúzska, aby s francúzskym prezidentom a premiérom prediskutoval otázky novej zmluvy EÚ. Hovoriť by mali aj o Schengene. Poľsko tiež požaduje viacej zástupcov na Európskom súdnom dvore a výnimku z Charty základných práv ako má Veľká Británia.

Podľa denníka Finnancial Times sú ale členské štáty presvedčené, že ohľadom pripravenej zmluvy dospejú k dohode. Medzi diplomatmi vyvolalo istú nervozitu, že Portugalské predsedníctvo meškalo s predložením formálnej agendy októbrového summitu. Niektoré krajiny sú sklamané postojom Londýna, ktorý si vydobyl výnimky a zbrzil tak ďalšiu integráciu.