Gonzalez chce obnoviť slovo Európy vo svete

Krátka správa

Gonzalezova skupina by mala predstaviť výsledok svojej práce v roku 2010. Jej šéf už teraz avizuje, že publikovaná správa bude pre európskych lídrov “budíčkom”. Tak to tvrdí v rozhovore pre denník Financial Times.

“V geopolitickej sfére strácame vplyv. Strácame vplyv v hospodárskych a techonologických ohľadoch a ako dôsledok sa stávame menej relevantnými smerom k našim občanom”, uviedol bývalý španielsky premiér. Podľa neho je taktiež veľmi dôležité zamyslieť sa aj nad otázkou energetickej závislosti, resp. je potrebné prehodnotiť svoj postoj k jadrovej energetike.

Hlavy európskych štátov a vlád v decembri odsúhlasili mandát “skupiny pre reflexiu.” Jej úlohou je pomôcť Únii v dlhodobejšom horizonte (2020 – 2030) účinnejšie predvídať a riešiť výzvy. Dostala však pomerne jasné limity a konkrétne vymedzený operačný priestor. Jej závery budú mať výlučne odporúčací charakter (EurActiv 18/12/07).

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy pôvodne navrhol vytvoriť „radu múdrych“ s myšlienkou definovania hraníc Európskej únie aj v kontexte tureckej kandidatúry na členstvo. Avšak vzhľadom na to, že v EÚ je veľa štátov naklonených členstvu Turecka v EÚ, Rada sa zameria najmä na hospodárske, environmentálne a bezpečnostné témy.

Téma rozšírenia však nie je definitívne vylúčená z okruhu záujmov skupiny, táto otázka zostáva nateraz len nezodpovedaná. Sám Gonzalez na okraj tejto témy povedal, že nie je potrebné zamýšľať sa, “čo je Európa”, ale či jej obyvatelia majú záujem zdieľať spoločný integračný projekt.

Skupina pre reflexiu predstaví svoju správu Európskej rade na júnovom summite v roku 2010.