González predbieha Blaira v súťaži o post

zdroj: http://loqueeslavida.files.wordpress.com/2008/10/felipe_gonzalez.jpg

Popredný španielsky think-tank zameraný na zahraničnú politiku Real Instituto Elcano robil prieskum, v ktorom sa respondentov pýtal, koho by si želali vidieť na poste stáleho predsedu Európskej rady. Svojho krajana a bývalého socialistického premiéra Felipeho Gonzáleza (1982-1996) podporilo 42 % opýtaných. Druhý horúci kandidát na túto funkciu, niekdajší britský premiér Tony Blair v Španielsku získal 23 % podporu.

O Gonzálezovi sa hovorilo aj v súvislosti s postom šéfa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorú dnes zastáva ďalší Španiel Javier Solana.  

Ak by do konca roku 2009 predsa len Lisabonská zmluva vstúpila do platnosti, nastúpi prvý stály predseda Európskej rady do úradu počas španielskeho predsedníctva EÚ (január 2010 až júl 2010). To by podľa Javiera Solanu hovorilo v prospech Gonzáleza.

„Vzťah medzi dvoma Španielmi – a ja ich veľmi dobre poznám – bude veľmi pozitívny, veľmi konštruktívny a bude pridanou hodnotou,“ povedal Solana o vzťahu medzi Gonzálezom a súčasným španielskym premiérom José Rozdríguez Zapaterom.

V prieskume Harris Interactive z roku 2008 vyšiel ako preferovaný kandidát medzi obyvateľmi piatich najväčších európskych krajín Tony Blair. Napriek tomu, že aktuálny španielsky prieskum nemusí odrážať aj názor zvyšku Európanov, Gonzálezova kandidatúra má v súčasnosti pomerne silné „momentum“. Naopak Blairova pozícia sa oslabila, najmä po tom, čo francúzsky prezident Nicolas Sarkozy otočil vo svojej podpore o 180 stupňov.

Sarkozy ešte v roku 2007 veľmi jasne podporoval myšlienku mať na tomto vrcholnom poste v rámci Únie Blaira. Odvtedy sa ale jeho náklonnosť posunula smerom k španielskemu politikovi. Jean-Marie Colombani, bývalý novinár z Le Monde, španielskemu denníku El País povedal, že Sarkozy zmenil názor kvôli Blairovým chabým výsledkom v pozícii vyslanca medzinárodného Kvarteta pre Blízky východ.

Pre Blaira sa na rodnej pôde medzičasom objavil ďalší možný protikandidát  – bývalý eurokomisár Chriss Patten, ktorý pre britský denník Financial Times vyhlásil, že ak by takúto ponuku od lídrov EÚ dostal, „bol by jej naklonený“.

Patten bol komisárom pre vonkajšie vzťahy a je v Bruseli pomerne obľúbený. Podporu mu vyjadrila napríklad aj ikona zelených, europoslanec Daniel Cohn-Bendit. Jejho kandidatúra by získala podporu tých, ktorým sa nepáči Blair.

Na tlačovej konferencii, na ktorej Solana podporil Gonzáleza, sa šéfa SZBP pýtali, čo si myslí o prípadnej „ibérskej prevahe“, ktorá by v Únii zavládla, ak by bol predsedom Rady Španiel a predsedom Európskej komisie Portugalec Barroso.

„To je otázka pre iných“, povedal rozveselenému publiku Javier Solana.

Škvrnou na Gonzálezovej minulosti je boj proti teroristickej skupine ETA v 80. rokoch minulého storočia. Na tento účel boli využívané ilegálne „komandá smrti“, tzv. GAL (Grupos Armados de Liberación), ktoré s tichou podporou polície a armády zabíjali a unášali členov ETA a ich podporovateľov. Premiér po prevalení škandálu vytrvalo popieral, že by mal o ich existencii informácie a nikdy sa nedokázal opak.