Gréci na summit nejdú žobrať

Zdroj: Flickr

Nemecko včera nadiktovalo svoje podmienky pre akýkoľvek mechanizmus záchrany Grécka

–         krajine by sa mal zamedziť prístup k úverovým trhom.

–         Medzinárodný menový fond by musel značne prispieť do záchranného balíka.

–         Členské štáty by následne museli vytvoriť dodatočné nástroje, ktoré ich donútia k rozpočtovej disciplíne. Mali by zájsť ďalej, ako tie súčasné, ktoré nedokázali zabrániť gréckym problémom, ktoré otriasajú celou eurozónou.

Zdroj blízky Angele Merkelovej, citovaný agentúrou Reuters, tvrdí, že kancelárka trvá na tom, že Nemecko pristúpi len na záchranný model založený na kombinácii bilaterálnej asistencie, vrátane príspevku z Medzinárodného menového fondu. „Podmienkou pre akciu, ktorá by bola poslednou možnosťou, je stav, kedy by sa vyčerpalo grécke financovanie na kapitálových trhoch,“ informovalo včera Nemecko.

Európski diplomati tvrdia, že Francúzsko a Nemecko, spoluzakladatelia eurozóny, hľadajú spoločnú pozíciu pred nadchádzajúcim summitu. Stanoviť by mali aj rolu, ktorú by zohrával Medzinárodný menový fond. Paríž však jeho zapojenie do záležitostí eurozóny odmieta.

Zdroje naznačujú, že krajiny nedospeli k dohode a vyjednávania sú veľmi citlivé. Prezident Európskej centrálnej banky Jea-Cluade Trichet a predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker tvrdia, že zapojenie fondu by vyslalo škodlivú správu, že eurozóna nie je schopná samostatne riešiť svoje problémy. Niektorí vysokopostavení úradníci francúzskej vlády tvrdia, že by to horšilo podmienky pre európsku integráciu.

Za rozumnú cenu?

Ratingová agentúra Fitch pochybuje, že európski lídri na summite dospejú ku konkrétnym záverom, no ubezpečila, že neplánuje znížiť grécke hodnotenie, pokiaľ ostane otvorená možnosť zapojiť Medzinárodný menový fond.

„Pokiaľ sú trhy pripravené poskytnúť Grékom prostriedky za rozumnú cenu – tak aj súčasné hodnotenia sú rozumné vzhľadom na okolnosti, aj keď krajinu netešia,“ uviedol šéf Fitch Ratings Chris Pryce.

Francúzi a Španieli vyzvali k mimoriadnemu summitu Euroskupiny, ktorý by mal predchádzať rokovaniam lídrov celej EÚ. Naposledy tak urobili po vypuknutí globálnej krízy v októbri 2008.

Grécky minister financií George Papaconstantinou tvrdí, že od lídrov očakáva pozitívne výsledky. „Musí sa vytvoriť mechanizmus, ktorý zaistí stabilitu eurozóny a podporí snahu všetkých členských štátov,“ uviedol a zároveň poukázal, že podľa štatistiky prvých dvoch mesiacov tohto roku – grécke príjmy stúpli a výdavky značne klesli.

Podľa diplomatov stály predseda Rady Herman Van Pompuy, ktorý summitu bude predsedať, pracuje na kompromise, ktorý by uspokojil Merkleovú a zamedzil rozporom týkajúcim sa Grécka.

Papaconstantinou zdôraznil, že jeho krajina nebankrotuje a na summit nejde ako žobrák. „Chceme hrať podľa pravidiel eurozóny. Grécko má plný prístup na finančné trhy, dokázali sme to nedávnym predajom desaťročných dlhopisov. Je jasné, že by sme boli radi, keby marže poklesli, ale veríme, že sa tak stane, keď implementuje program stability,“ uzavrel.

(EurActiv/Reuters)

Pozície:

Frankfukter Allgemenine odhaduje závery summitu: „Ak Grécko potrebuje peniaze, bude musieť ísť za MMF, kým členovia eurozóny budú dobrovoľne prispievať. Merkelová sa bude môcť vrátiť domov s tým, že Nemecko platiť za Grécko nebude, Gréci dostanú peniaze, keď to budú potrebovať. Otázkou však je zapojenie MMF, ale to asi tiež riešiteľný problém,“ píše denník.

Týždenník Der Spiegel súhlasí, že Merkelová zo summitu odíde ako víťazka. „Do mája (vtedy sú krajinské voľby v Nemecku) bude pre Nemecko politicky nevyhnutné deklarovať, že za Grécko platiť nebudú. Grécko bude najprv musieť skolabovať, aby Nemci začali konať.“

Financial Times Deutschland nezdieľa entuziazmus nemeckej tlače. Podľa denníka Merkelová hrá s finančnými trhmi riskantnú hru. Analytik Wolfgang Munchau upozorňuje, že netreba podceňovať dôsledky ďalšej deklarácie teplých slov. Trhy prekuknú jej stanovisko – ktoré je jednoznačné – jednoducho nepustí ani cent, nikdy.