Gréci preberú predsedníctvo únie

Zdroj: TASR/AP

S koncom roka 2013 sa skončí aj premiérové litovské predsedníctvo, ktoré v európskych kruhoch dosiahlo dobú odozvu.

Krajina s 3,2 miliónmi obyvateľov prebrala mnoho ťažkých a rozpracovaných legislatívnych balíkov a podarilo sa jej ukončiť rokovania o mnohých z nich. Dotiahla napríklad celkovú dohodu o sedemročnom rozpočte EÚ na roky 2014-2020 a 64 z 74 legislatívnych aktov, ktoré priamo s rozpočtom súvisia. Ďalej to bola najmä nová regulácia tabakových výrobkov, úprava pracovných podmienok vysielaných pracovníkov, a tiež banková únia.

Litovská prezidentka a bývalá eurokomisárka Dalia Grybauskaite odhadla pracovnú záťaž predsedníctva svojej krajiny na dva a pol krát väčšiu ako predchádzajúce predsedníctva.

Grécky premiér Antonis Samaras v koncoročnom televíznom prejave ohlásil, že v roku 2014 Grécko opustí záchranný program a vráti sa na finančné trhy a „znovu sa stane normálnou krajinou“. Podľa premiéra už tretí balíček pomoci, o ktorom sa špekulovalo, nebude potrebný.

Vyhlásenie načasoval pár dní pred tým ako Grécko preberie legislatívnu a politickú agendu únie. Za svoje priority Atény označili hospodársky rast, sociálnu kohéziu a azylová politiku únie.

Muselo odrážať kritické hlasy, ktoré spochybňovali, či by krajina v súčasnej situácii vôbec mala byť poverená náročnou úlohou predsedať Rade.

Odborníci ale hovoria, že Grécko je schopné zabezpečiť solídne predsedníctvo, ktoré je tiež šancou na znovuzískanie časti prestíže, o ktorú v kríze prišlo. Vláda sa snaží komunikovať veľmi mierne pozitívne ekonomické vyhliadky na budúci rok, nezamestnanosť však stále dosahuje astronomické čísla a nestabilná grécka vláda stále stojí pred neľahkými rozhodnutiami. 

Grécka europoslankyňa z tábora socialistov Sylvana Rapti v tejto súvislosti pripomína, že s nedôverou sa potýkalo aj Belgicko, ktoré v roku 2010 zvládlo predsedníctvo bez vlády. 

Pre Grécko to už bude v poradí piate rotujúce predsedníctvo, odkedy je členom Európskej únie. Sociálne témy sú Grékom blízke, v roku 1988 napríklad pretláčali prijatie Európskej sociálnej charty, čo sa neskôr aj stalo. V roku 2003, počas gréckeho predsedníctva podpísalo v Aténach Slovensko prístupovú zmluvu s EÚ. Konkrétne toto predsedníctvo však najmä zatienila iracká kríza.

V roku 2014 sa grécke predsedníctvo chytí najmä boja proti nezamestnanosti mladých ľudí, rovnako je pre neho kľúčové nastavenie európskej imigračnej politiky tak, aby krajiny na európskej periférii neznášali najväčší zodpovednosť za utečencov. V hre je napríklad možnosť posilnenia európskej agentúry pre manažment vonkajších hraníc Frontex.

Gréci budú pri všetkých svojich snahách po väčším tlakom aj v dôsledku blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať koncom mája.