Gréci pred voľbami vyberajú peniaze a robia zásoby jedla

Grécke voľby/Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Giannakouris

Podľa prieskumov verejnej mienky má veľkú šancu nedeľné voľby v Grécku vyhrať ľavicové hnutie Syriza, ktoré je však proti úsporným opatreniam v rámci plnenia podmienok medzinárodných veriteľov. Bez pomoci však krajinu čaká bankrot a odchod z eurozóny.

Obyvatelia sa na tento scenár začali pripravovať. Z bánk vyberajú stovky miliónov eur. Časť z nich investujú do nákupu zásob jedla či už cestovín alebo konzerv.

Keďže sú voľby už túto nedeľu, zverejňovanie prieskumov je nelegálne. Avšak dochádza k opakovaným únikom výsledkov. Podľa posledného neoficiálneho prieskumu Syriza vyhrá s prehľadom. Prieskumné agentúry sa však bránia a tvrdia, že informácie zverejňujú samotné strany, aby posilnili svoje pozície.

Krajina má pritom dosť peňazí na svoj chod len na pár týždňov. Medzinárodní veritelia upozornili, že ak Atény nebudú plniť podmienky, ďalšiu pomoc už nedostanú. Grécko pritom zaviedlo najtvrdšie škrty v Európe za celé dekády.

Rozhodnutie – euro alebo drachma?

Konzervatívna strana Nová demokracia, ktorá vyhrala predchádzajúce kolo volieb, no nebola schopná zostaviť vládu, ľudí upozorňuje, že si musia vybrať medzi eurom a drachmou. Na druhej strane im Syriza sľubuje koniec úsporných opatrení a znižovania platov a penzií, ktoré mnohých Grékov dostali na hranicu chudoby,

Za mesiace trvajúce obavy, že Grécko opustí eurozónu, grécke banky prišli o veľkú časť depozít. Vklady klesli o 17 %, čiže 35,4 miliardy eur v roku 2011 a postupne sa zastavili na úrovni 165,9 miliardy eur koncom apríla.

Banky však upozorňujú, že s blížiacimi sa voľbami sa trend stupňuje. Za uplynulých pár dní z veľkých bánk odišlo 500 – 800 miliónov eur a z menších 10 – 30 miliónov eur.

„Ide o výbery hotovosti, prevody, investície do peňažných trhov, nemeckých dlhopisov, amerických dlhopisov či dlhopisov EIB,“ tvrdia banky.

Obchodníci hlásia, že spotrebitelia sa vo veľkom zásobujú trvanlivým jedlom, pričom predaj ostatného tovaru zaznamenáva hlboký prepad.

„Ľudia sú vystrašení z možného návratu ku drachme a niektorí sú presvedčení, že je lepšie zaplniť svoje špajze jedlom,“ uviedol Vasssilis Korkidis z federácie maloobchodníkov ESEE.

„Je to priveľa. Nesmieme panikáriť. Plnenie políc jedlom neznamená, že sa nám podarí pred krízou ujsť,“ dodal.

(EurActiv/Reuters)