Grécka štátna pokladnica definitívne prázdna

Zdroj: EurActiv.com

Euro v pondelok prudko pokleslo po tom, čo grécky minister vnútra Nikos Voutsis oznámil, že Atény nebudú môcť zaplatiť  júnovú 1,6 miliardovú splátku pre Medzinárodný menový fond (MMF), nehovoriac o približne 6,7 miliardách eur, ktoré musí Grécko splatiť v júli a auguste Európskej centrálnej banke (ECB).  

Tieto peniaze neposkytneme. Nemáme nič, čo by sme mohli dať, a to je známy fakt,“ povedal Voutsis pre televíziu Mega.

Minulý týždeň hovorca vládnej Syrizy naznačil, že Atény radšej zaplatia platy pracovníkom verejnej správy, dôchodky a prevádzkové náklady štátu než miliardový dlh pre MMF. 

„Žiadna krajina nemôže splácať svoje dlhy iba peniazmi zo svojho rozpočtu,“ povedal Nikos Filis pre televíziu ANT1.

Grécko je odrezané od medzinárodných trhov a jedinou možnosťou je záchranný balíček v hodnote 7,2 miliardy eur od veriteľov, ktorými sú EÚ, MFF a ECB. Rokovania s veriteľmi sú však stále na bode mrazu, pretože ľavicová grécka vláda odmieta kľúčové úsporné opatrenia a ekonomické reformy, na ktorých medzinárodné inštitúcie trvajú.

Technické tímy vyjednávačov sa usilovne snažia prelomiť štvormesačné bezvýsledne rokovania o podmienkach poskytnutia pomoci. Obe strany sa zamerali na zvyšovanie DPH, ktoré by mohlo priniesť až 1 miliardu do prázdnej gréckej štátnej pokladnice. Na stole je aj dôchodková reforma, deregulácia pracovného trhu a úroveň primárneho prebytku. MMF navrhuje rozpočtový prebytok minimálne 3 percent, Tsiprasova vláda ponúka 1,5 percenta.

„Urobili sme to, čo sme mali, teraz je na rade Európa,“ povedal premiér Alexis Tsipras v sobotňajšom prejave.

Niektorí predstavitelia Syrizy navrhujú jednoducho vystúpiť zo spoločného menového bloku. „Kto hovorí, že ak opustíme eurozónu a vrátime sa k národnej mene tak to bude katastrofa?,“ vyhlásil v nedeľu minister energetiky Panagiotis Lafazanis.

Lafazanisova frakcia v rámci vládnej strany, tzv. Ľavicová platforma, v nedeľu listom vyzvala vládu, aby nedostala požiadavkám MMF, ak veritelia budú aj naďalej zaujímať „vydieračský postoj.“ Menej radikálne krídlo europoslanca Dimitrisa Papadimoulisa naopak vyzvalo, aby vláda akceptovala „tvrdé kompromisy“ s cieľom dosiahnuť dohodu.

Chorvátsko ďalšie Grécko?

Podľa najnovšej správy Európskej komisie sa situácia dramaticky zhoršila aj v chorvátskej ekonomike a krajine, podobne ako Grécku, hrozí bankrot. Informovala o tom dnes agentúra HINA na základe článku v nemeckých novinách Bild am Sonntag.

Noviny v článku pod názvom "Chorvátsko sa môže stať novým Gréckom" píšu, že obe krajiny sa ocitli na pokraji bankrotu v dôsledku zlého riadenia a nedostatočných reforiem.

Bild am Sonntag sa odvoláva na pár dní starú "tajnú" analýzu Komisie, podľa ktorej sa hospodárska situácia v Chorvátsku drasticky zhoršila, pričom vláda neurobila takmer nič, aby znížila deficit.

Z ôsmich kľúčových bodov Záhreb zlyháva až v piatich. Najviac pritom zaostáva pri zavádzaní efektívneho dohľadu na štátnym rozpočtom. Problémom je tiež nadmerný počet ľudí, ktorí predčasne odchádzajú do dôchodku, nedostatok opatrení na povzbudenie ekonomiky a pomalý postup súdov v prípade bankrotu.

EurActiv/TASR