Grécke voľby vyhrali proeurópski konzervatívci

Líder Novej demokracie Antonis Samaras, Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias

Gréci v opakovaných parlamentných voľbách dali najviac hlasov konzervatívnej stredopravej Novej demokracii, ktorá automaticky dostáva 50 kresiel v parlamente navyše. Predbežne spolu so socialistickou stranou PASOK, tiež podporujúcou záchranný balík, môžu mať 162 kresiel v 300-člennom gréckom parlamente. Radikálne ľavicové hnutie SYRIZA skončilo druhé.

Líder Novej demokracie Antonis Samaras chce vládu vytvoriť čo najrýchlejšie. „Nemôžeme strácať čas,“ zdôraznil. Socialisti z PASOK už naznačili, že ho budú podporovať, zatiaľ sa však nerozhodli, či pôjdu do koalície alebo dajú len parlamentnú podporu.

„Ľudia včera prehovorili a dali jasný mandát proeurópskym stranám, aby spolupracovali a bojovali v bitke o zotrvanie krajiny v eurozóne. Do zajtra krajina potrebuje vládu s čo najširšou podporou zloženou z politikov a technokratov. PASOK musí takúto vládu podporiť,“ píše najväčší grécky denník Kathimerini.

Nová vláda bude musieť riešiť recesiu, vysoký verejný dlh a nedajú sa vylúčiť ani ďalšie sociálne nepokoje. SYRIZA, ktorá pred voľbami sľubovala zrušenie záchranného programu dohodnutého v marci s EÚ a MMF zaznamenala silnú podporu a jej líder Alexis Tsipras plánuje s opozíciou voči balíku pokračovať.

Finančné trhy reagovali na výsledky pozitívne, euro posilnilo, a stúpli ázijské i európske burzy.

Kríza nekončí

"Pozdravujeme odvahu a trpezlivosť občanov Grécka, plne si vedomí obetavosti, ktorú musia priniesť pre znovunaštartovanie národnej ekonomiky a zaistenie nového, udržateľného rastu pre krajinu," reagovali pre médiá predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorí v nedeľu EÚ zastupovali na summite skupiny G20 v mexickom Los Cabos.

Barroso a Van Rompuy podľa TASR ďalej spresnili, že Grécko si aj naďalej zaslúži zostať členom eurozóny a budúcu vládu Helénskej republiky ubezpečili o svojej spolupráci a podpore v úsilí navrátiť grécku ekonomiku na cestu trvanlivého rastu.

Medzinárodní veritelia medzitým už naznačili, že sú ochotní vyvíjať na Grécko menší tlak. Nemecké ministerstvo financií tvrdí, že Trojka síce prehodnotí implementáciu reforiem a na základe toho Atény dostanú ďalšiu pomoc, pripustilo však, že krajine treba dať aj priestor na nadýchnutie.

Odborníci však tvrdia, že ak aj dôjde k uvoľneniu programu, Grécko podmienky nesplní a vláda sa dlho neudrží. Nezamestnanosť dosahuje 22 %, podniky zanikajú a ulice Atény zapĺňajú bezdomovci.

Nová demokracia a PASOK avizovali, že chcú prerokovali podmienky programu tak, aby sa bremeno rozložilo na dlhší čas a boli prijaté opatrenia na podporu rastu. „Nemôžeme zásadne zmeniť dohodu, ale viem si predstaviť, že môžeme prehodnotiť časovú os, ktorá by prihliadala na doterajší politický pat v Grécku vplyvom volieb, pre ktorý by obyčajní ľudia trpieť nemali,“ vysvetlil nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

Grécko je však v zúfalej situácii. Dočasná vláda upozornila, že Atény majú dostatok zdrojov už len na pár týždňov. Ak chce nová vláda získať ďalšiu tranžu úveru, do konca júna musí prijať balík výdavkových škrtov na úrovni 11,7 miliardy eur.

(EurActiv/Reuters/TASR)