Grécki euroskeptici sa pokúsia vytvoriť novú vládu

Zdroj: EurActiv.com

Ultraľavicoví odídenci z vládnej Syrizy sa pokúsia zostaviť vládu. Oznámil to grécky prezident Prokopis Pavlopoulos.

Grécky premiér Alexis Tsipras vo štvrtok odstúpil zo svojej funkcie, potom, čo jeho strana formálne stratila väčšinu v parlamente.

Na základe gréckej ústavy musí prezident ponúknuť mandát na zostavenie novej vládnej väčšiny najväčšej opozičnej strane. Prezident sa tak už dnes stretne s lídrom konzervatívnej strany Nová demokracia.

Skupina ex- členov Syrizy združených v strane Ľudová jednota, na základe víťaznej aliancie čílskeho prezidenta Salvadora Allende, je v poradí treťou najväčšou stranou v parlamente. Podľa slov svojho lídra a bývalého ministra energetiky, Panagiotisa Lafazanisa, si nenechajú ujsť šancu na vytvorenie vlády.

Žiadna z opozičných strán však nemá potenciál na získanie väčšiny v 300 člennom zákonodarnom zbore. Prezident Pavlopoulus preto očakáva, že vo štvrtok vymenuje dočasnú úradnícku vládu, ktorá bude krajinu spravovať až do nových volieb pod dohľadom Najvyššieho súdu.

Vládna hovorkyňa Olga Gerovalisili v nedeľu potvrdila, že v poradí štvrté voľby v priebehu troch rokov sa v Grécku budú pravdepodobne konať už na budúci mesiac.

„V súčasnej situácii je možné usporiadať voľby 20. septembra,“ povedala pre štátnu televíziu ERT.

Hádky v parlamente

Medzi odstupujúcim premiérom a predsedníčkou parlamentu Zoe Konstantopoulou nastala ostrá výmena názorov potom, čo Tsipras predsedníčku obvinil, že sa „správa ako diktátor“.

Konstantopoulou, ktorá sa pridala k novému ultraľavicovému hnutiu, o gréckom premiérovi vyhlásila, že o nových prekvapujúcich voľbách informoval iba veriteľov, pričom takýto postup považuje za „nedemokratický “ a „protiústavný“.

Predsedníčka parlamentu obvinila aj samotného 65-ročného prezidenta z obchádzania parlamentu v snahe urýchliť nové voľby. Prezident, ktorý je aj váženým profesorom ústavného práva označil jej argumenty za „právne nepodložené“.

Tsipras sa pokúša obhájiť prísne podmienky 86 miliardového záchranného balíčka, ktorý spôsobil rozpad jeho vlastnej strany.

Na kandidátskej listine Syrizy sa v nových voľbách neobjaví ani bývalý minister financií Janis Varoufakis. „Syriza zastáva iracionálnu doktrínu, ktorej som oponoval 5 rokov: Ďalej predlžuje krízu a predstiera, že je vyriešená a to pri zachovaní dlhu, ktorý je nesplatiteľný,“ povedal Varoufakis pre francúzsky  týždenník Journal du Dimanche.