Grécko: Čo si myslí Európa?

Zdroj: TASR

Grécky premiér Alexis Tsipras v utorok v liste veriteľom oznámil, že v prípade úpravy určitých podmienok je ochotný akceptovať ich návrhy. Vo včerajšom televíznom prejave však vyhlásil, že „veritelia Grécko vydierajú“ a opätovne vyzval Grékov, aby v nedeľnom referende hlasovali proti podmienkam pomoci medzinárodných veriteľov.

Minister financií SR Peter Kažimír list považuje za „taktizovanie pred referendom“ zo strany gréckeho premiéra. „Postaviť požiadavku na predĺženie programu posledné hodiny bežania tohto programu vnímam ako zámer, ktorý sa dá vysvetliť aj nasledovne: Požiadať o nesplniteľnú požiadavku, my musíme odmietnuť a potom to môžete doma interpretovať ako nepriateľský akt,“ vyhlásil Kažimír po včerajšom zasadaní vlády.

Šéf slovenského rezortu financií sa domnieva, že Tsipras sa vo vnútri Syrizy pridal na stranu tých, ktorí sú v prospech Grexitu a bankrotu Grécka ako takého a že toto môže byť jeden zo spôsobov, ako zvyšovať pravdepodobnosť odmietnutia zoznamu reforiem, ktorý bude predmetom referenda.

„Je komplikované ľuďom vysvetliť, že tzv. tretí program z eurovalu má svoje procesné požiadavky. Dokonca musí byť prijímaný za ešte tvrdších podmienok ako bývalý program z tzv. dočasného eurovalu. Takáto vec sa nedá urobiť ani za hodiny, ani za dni,“ naznačil Kažimír.  „Musím ale povedať, že ak Gréci v referende odmietnu reformy, obávam sa, že grécke banky už nikdy nebudú otvorené s platnou menou Euro,“ dodal.

Nemecko a Francúzsko sa zhodujú

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dala v pondelok jasne najavo, že v prípade negatívneho výsledku v nedeľnom referende, Grécko nebude mať inú šancu než opustiť spoločný menový blok.

V júnovom prieskume verejnej mienky, ktorý zastrešila organizácia You Gov, až 58 percent Nemcov naznačilo, že si želajú odchod Grécka z eurozóny. Iba 28 percent uviedlo, že chcú Atény udržať v menovom bloku a 14 percent sa nechcelo vyjadriť.

Nemecká opozícia obviňuje kancelárku a jej vládu, že nemajú pri rokovaniach s gréckou stranou jasnú koncepciu. „Sú ochotní akceptovať grécky pád bez toho, aby presne vedeli, čo sa stane potom,“ povedal líder Ľavicovej strany Gregor Gysi po pondelkovom parlamentnom stretnutí.

„Grécko je členom eurozóny a našou snahou vždy bolo, aby ním aj zostalo,“ uviedol po stretnutí hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. Samotná kancelárka v pondelok vyzvala Grécko na „kompromis“ a zopakovala varovanie: „V prípade, že euro zlyhá, zlyhá aj Európa.“

Vice-kancelár Sigmar Gabriel označil referendum za hlasovanie Grécka o tom, či chcú euro ako svoju menu alebo nie. „Musíme jasne povedať, o čom sa rozhoduje,“ dodal.

Pozícia francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda je pre niektorých francúzskych politikov až príliš podobná názoru nemeckej kancelárky. „Problém je, že Holland si chce zachovať svoj vzťah s Merkelovou, ktorý je v poslednej dobe veľmi vrúcny. To je ale neprijateľné,“ zhrnul situáciu europoslanec za Socialistov a Demokratov Emmanuel  Maurel.

„Niet divu, že Gréci zabuchli pred rokovaniami dvere, keď sa pozriete na to, čo im bolo ponúknuté,“ dodal Maurel.

Rozdelená ostáva celá francúzska Socialistická strany. Na júnovom kongrese v Poitiers ľavicová frakcia vypískala členov, ktorí sa postavili proti politike gréckej Syrizy.

Taliani sa obávajú o hypotéky, Španielska „Syriza“ o vplyv

V Taliansku grécka dráma oživuje spomienky z decembra 2011, kedy špekulatívne „útoky“ investorov priviedli Rím na pokraj bankrotu. Talianska vláda odvtedy prijala viacero opatrení na zníženie dlhu krajiny. Prípadný Grexit by nemal spôsobiť výrazné problémy ani talianskemu bankovému sektoru, hoci obyvatelia sa obávajú zvýšenia nákladov na hypotéky a pôžičky.

Líder španielskej ľavicovej strany Podemos, ktorú označujú za „Syrizu Španielska“ varoval pred priamymi dôsledkami Grexitu pre rozvíjajúce sa politické strany v južnej Európe. Strana Podemos zvíťazila v májových komunálnych voľbách vo viacerých španielskych regiónoch, pričom sa predpokladá, že po jesenných parlamentných voľbách na  jeseň tohto roka by sa mohla stať súčasťou ľavicovej vlády.

Generálny tajomník španielskych socialistov Pedro Sánchez varoval Grécko pred nebezpečenstvom potenciálnej reštrukturalizácie dlhu. „Dlhy musia byť vždy zaplatené,“ povedal Sánchez s tým, že Tsipras spôsobuje nestabilitu, na ktorú doplatia najmä tí najzraniteľnejší (z Grékov).

Španielsky premiér Mariano Rajoy považuje za „zásadné,“ aby Grécko ostalo v eurozóne. Naznačil však, že „Španieli si môžu oddýchnuť,“ pretože vďaka reformám už krajina nie je v „nebezpečnej zóne.“

Španielsky minister hospodárstva a konkurencieschopnosti Luis de Guindos v rozhovore pre stanicu De Guindos vyhlásil, že Španielsko je pripravené zabrániť možnej „nákaze“ z gréckej krízy, pričom zdôraznil, že posledné „dobré“ dáta o raste a deficite krajiny.

Česko: Bankrot nie je nevyhnutne zlý

Český minister financií Andrej Babiš vyhlásil, že „Grécko by už malo konečne skrachovať.“

„Neviem, či viete, ale za posledných 200 rokov Grécko skrachovalo 4-krát. Myslím, že je čas, aby sa tak konečne stalo po 5-krát, nech máme čistý tanier,“ povedal Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka upozornil, že bankrot Grécka by ešte zhoršil utečeneckú krízu, ktorej v súčasnosti EÚ čelí. „Bankrot by poškodil celú EÚ. Až 80 % českého exportu ide do krajín eurozóny a to je dôvod, prečo stabilita spoločného bloku je medzi našimi strategickými záujmami,“ povedal minulý týždeň, pričom zdôraznil, že

„Grécko by malo lepšie spravovať svoju južnú hranicu. Ak však skrachuje, celú situáciu s utečencami to ešte zhorší.“

Líder opozičnej strany ODS Petr Fiala našiel ďalší argument prečo by Česko nemalo ani v budúcnosti vstúpiť do eurozóny. „Rozhadzovačná politika v kombinácii s menou, ktorú vláda nemôže ovplyvniť vedie ku kríze. Grécko je dôkazom a varovaním,“ napísal na Twitter.

Turecko môže pomôcť so splátkou

Hoci Turecko nie je členom EÚ, s obavami sleduje vývoj v Grécku, pretože EÚ je jedným z hlavných obchodných partnerov a cestovný ruch oboch krajín je úzko prepojený.

„Populizmus vedie ku katastrofe,“ tweetol turecký minister financií Mehmet Simsek spolu s odkazom na článok o zavedení kontroly kapitálu v Grécku.

Ľavicová strana v tureckom parlamente medzičasom predniesla nezvyčajný nápad, v ktorom navrhuje, aby Turecko v rámci solidarity poskytlo grécku bezúročnú pôžičku vo výške 1,56 miliárd eur. Na tlačovej konferencii v Ankare to naznačil Ertugrul Kürkçü z Ľudovo-demokratickej strany, ktorú Syriza otvorene podporila v júnových tureckých parlamentných voľbách.

„Európa by mala grécku poskytnúť záchranu a zachrániť tak aj samú seba. Neúspech Grécka spôsobí vážne problémy euru a Európskej únii,“ povedal Kürkçü s tým, že „Nemecko, ECB a MMF vyvíjajú na Syrizu tlak nie preto, že obhajujú záujmy Grécka, ale kvôli vlastným peniazom.“