Grécko sa s medzinárodnými veriteľmi dohodlo na podobe reforiem

Grécko chce opustiť záchranný program v auguste budúceho roku.

Grécko a jeho medzinárodní veritelia cez víkend dosiahli  predbežnú dohodu o podobe ozdravných reforiem v rámci revízie plnenia podmienok tretieho záchranného balíka. Grécko tak urobilo ďalší krok na ceste k ukončeniu záchranného programu, čo je plánované na budúci rok v auguste.

Dohoda, ktorá zahŕňa viaceré citlivé oblasti ako rozpočtové otázky, reformu trhu s energiami a pracovného trhu, riešenie vysokého objemu zlých úverov a privatizáciu, by mala uvoľniť ďalšie financie v rámci súčasného záchranného úveru, tretieho od roku 2010.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/dijjselbloem-grecko-musi-byt-opat-financne-nezavisle/

„Revízia zo strany medzinárodných inštitúcií je ukončená, dosiahli sme dohodu,“ uviedol v sobotu pre novinárov grécky minister financií Euklid Tsakalotos. Neskôr predbežnú dohodu potvrdila aj Európska únia v oficiálnom vyhlásení.

Dohodu s EÚ a Medzinárodným menovým fondom o budúcich záväzkoch a reformách zo strany gréckej vlády musia ešte odsúhlasiť ministri financií eurozóny. Tí sa stretávajú dnes (4.12) v rámci pravidelného zasadania Euroskupiny.

Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ešte v septembri hovoril o potrebe dokončiť hodnotenie ozdravného programu  do konca tohto roku.

„Zhodli sme sa na tom, že by to mal byť čistý odchod. Grécko musí byť opäť finančne nezávislé a prebrať plnú zodpovednosť za svoje politické rozhodnutia,“ povedal Dijsselbloem na návšteve Atén.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/tsipras-v-auguste-2018-opusti-grecko-zachranny-program/

Atény budú musieť podľa dohody  implementovať rozsiahly súbor reforiem v rámci tzv. tretej revízie svojho záchranného programu.

V prípade súhlasu by Grécko malo získať ďalších približne päť miliárd eur zo súčasného záchranného balíka v celkovom objeme 86 miliárd eur.

Zástupcovia EÚ uviedli, že ak všetko pôjde podľa plánu, peniaze by Grécko malo získať do konca januára. Do konca augusta, – keď sa celý program končí -, však bude potrebná minimálne ešte jedna revízia dohodnutých reforiem.

https://twitter.com/theGRobsv/status/937348994644283394

Atény a jej veritelia si pred finálnou dohodou niekoľko dní vymieňali návrhy toho, ako by reformy mali vyzerať. Gréci veria, že po siedmych rokoch úsporného režimu a záchranných pôžičiek v hodnote 270 miliárd eur, bude tretí záchranný program zároveň posledným.

Grécka vláda mala záujem, aby hodnotenie ozdravného programu skončilo čo najskôr. Otvoria sa jej tak dvere pre rozhovory o odpustení časti dlhu a opustení záchranného programu.

„Rýchlosť, s akou sa dospelo k dohode, je dobrým signálom, že Grécko je plne odhodlané opustiť záchranný program“, uviedol pre Reuters bruselský zdroj.