Grécko stráca posledného „priateľa“

Zdroj: EurActiv.com, DPA

Juncker obvinil gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa z blokovania rokovaní, ktoré Grécku umožnia čerpať potrebnú hotovosť zo záchranného balíčka výmenou za reformy. Podľa predsedu Komisie Atény neponúkajú reálnu alternatívu.

Predstavitelia vládnej Syrizy naznačili, že chcú pokračovať v rokovaniach „na politickej úrovni.“ Medzinárodný menový fond a eurozóna však dali jasne najavo, že sa najprv treba dohodnúť na technických detailoch.

Tsipras sa mal pôvodne zúčastniť piatkových rokovaní v Bruseli, namiesto toho však navštívil grécky parlament a označil riešenie navrhované medzinárodnými veriteľmi za „absurdné.“

Juncker to považuje za neúprimné. „Nemám osobný problém s Alxisom Tsiprasom, práve naopak. Bol to môj priateľ a je ním aj doteraz. Ale na udržanie priateľstva potrebujeme dodržiavať aspoň minimálne pravidlá,“ povedal predseda Komisie na tlačovej konferencii po summite G7.

Ku kritike gréckej ľavicovej vlády sa pridal aj predseda Európskej rady Donald Tusk. „Ak vám niekto povie, že áno požičiam vám peniaze, ale prosím v budúcnosti mi ich vráťte, tak tá osoba nie je nemilosrdný lupič. Nie vždy platí, že dlžníci sú tí dobrí a veritelia tí zlí,“ povedal Tusk novinárom.

Grexit stále možnosťou

Juncker ďalej naznačil, že určité položky, ktoré Atény odmietajú, ako napríklad zníženie dávok pre najchudobnejších sú otvorené diskusii. Syriza však musí predložiť jasnú alternatívu, ktorá zaručí potrebné úspory. „Parlamentu nepovedal (Tsipras), že sme sa už tejto otázke venovali,“ posťažoval sa predseda Komisie novinárom.

Kancelária gréckej vlády neposkytla bezprostrednú reakciu. Minister financií Yanis Varoufakis vo svojom nedeľnom blogovom príspevku naznačil, akým smerom sa bude rétorika uberať aj naďalej.

„Vyžadujú ešte väčšie úsporné opatrenia od hospodárstva, ktoré je na kolenách, pretože už čelí najprísnejším podmienkam, aké musela akákoľvek krajina znášať v čase mieru,“ naznačil „Na stole nie je ponuka oddlženia, žiaden plán na posilnenia investícií a určite žiadne slová nádeje, “dodal.

Najnovší prieskum inštitútu Alco naznačil, že až ¾ Grékov chce ostať v spoločnom menovom bloku a väčšina chce, aby sa vláda s veriteľmi dohodla aj za cenu ústupkov.

Juncker opätovne vylúčil Grexit. Medzi ministrami eurozóny sa však našli zástancovia tvrdej línie. Slovenský minister financií Peter Kažimír naznačil, že Syriza pred voľbami nasľubovala to, čo teraz nemôže reálne splniť. „Krajiny eurozóny sa ich snažia udržať v spoločnom bloku, nie však za každú cenu,“ povedal. „Ak chcú pokračovať v programe (záchranný balíček) musia sa podriadiť,“ dodal.