Grécko v nedeľu čakajú voľby

Grécke voľby/Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Giannakouris

Predvolebné prieskumy nevnášajú  veľa svetla do predpovedí ako bude vyzerať budúca grécka vláda. Stredopravá Nová demokracia a socialisti zo strany PASOK spolu dosahujú 38 %, čo by ledva stačilo na získanie parlamentnej väčšiny.

Buď sa im teda spolu tesne podarí získať dosť hlasov na to, aby mohli vládnuť, hoci s veľmi tesnou väčšinou, alebo podľa druhého scenára by musela vzniknúť široká koalícia aj s malými stranami, ktoré sú však tvrdo proti úsporným opatreniam, na ktoré tlačí EÚ a MMF.

Nedá sa vylúčiť, že by to viedlo k snahe o otvorenie ťažko vyrokovaných podmienok druhého záchranného balíka, ktorý má krajine pomôcť vrátiť sa v roku 2015 na finančné trhy.

Niektorí ekonómovia sa preto obávajú, že Grécko sa môže dostať do podobnej vládnej krízy ako v novembri 2011, ktorá vyústila vznikom technokratickej vlády a intenzívne sa diskutovalo o odchode krajiny z eurozóny. Avšak, dôsledkom toho by sa výnosy z talianskych a španielskych dlhopisov vrátili na nebezpečnú úroveň.

Podľa výskumu, ktorý zverejnil stratég Bank of America Athanasios Vamvakidis by povolebná politická paralýza v Grécku mohla viesť k bankrotu a aj k odchodu z eurozóny. „Ak nebude vláda, Trojka nebude mať na výber a bude musieť Grécko prestať financovať,“ tvrdí stratég.

Druhá skupina odborníkov očakáva menej apokalyptický scenár, avšak k určitej forme úpravy druhého záchranného programu bude musieť dôjsť, aby sa zaistila rovnováha medzi udržiavaním politickej stability v Grécku a snahou dostať dlhy krajiny na udržateľnú úroveň.

Niektorí pre agentúru Reuters dokonca pripustili, že bude nutný tretí program, väčší ako druhý, ktorý by reflektoval slabý pokrok vo fiškálnej konsolidácii, pod ktorý sa výrazne podpisuje stupňujúca sa recesia gréckej ekonomiky.

Otáznik visí nad ďalším postupom Trojky. Grécko opakovane neplnilo ciele stanovené v rámci prvého programu. Druhý balík bol skoncipovaný s tým, že neplnenie podmienok sa už nebude tolerovať.

„Pre Grécko už jednoducho nemá nikto trpezlivosť. Jedinou možnosťou, ktorá ostala je, že ak sa im dohoda nepáči, budú musieť odísť z eurozóny,“ povedal pre Reuters nemenovaný predstaviteľ eurozóny.

„Nikto nechce otvárať Pandorinu skrinku, ani len v minimálnom rozsahu,“ uviedol na možnosť prerokovať podmienky druhého záchranného programu. „Všetci vedia, že by to znamenalo týždne a týždne rokovaní, a oprávnene by podobné úpravy žiadali aj Íri a Portugalci.“

Odchod z eurozóny je zároveň podľa odborníkov nepravdepodobný, vzhľadom na to, že ho odmietajú na jednej strane európski lídri a tiež samotní Grécki v prieskumoch verejnej mienky. Prípadným kompromisom medzi gréckou vládou a jeho medzinárodnými veriteľmi by mohla byť ďalšia vlna reštrukturalizácie dlhu, avšak v tomto prípade zo strany verejných investorov, buď vo forme predĺženia splatnosti, a/alebo znížením úrokov.

(EurActiv/Reuters)