Grécko zatiaľ miesto peňazí získalo viac času

Výkoná riaditeľka MMF Christine Lagardeová (vpravo) a grécky minister financií Jannis Stournaras. Zdroj: TASR/AP Photo/Yves Logghe)

Ministri financií počas včerajších rokovaní síce nerozhodli o uvoľnení ďalšej tranže pomoci, no vyhoveli žiadosti Atén, aby im dali viac času na naplnenie dohodnutých rozpočtových cieľov. Dva roky navyše si však podľa správy Trojky budú vyžadovať navýšenie financovania o takmer 33 miliárd eur.

Ako po stretnutí uviedol šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker finančné otázky budú ministri prerokovávať budúci utorok (20. novembra). Grécko minulý týždeň splnilo formálne podmienky na uvoľnenie pomoci – schválilo balík štrukturálnych reforiem a úsporný rozpočet na rok 2013. Skôr ako dostane 31,5 miliardy eur zo záchranného balíka, jeho veritelia sa najprv musia dohodnúť ako dostať dlh na udržateľnú dráhu.

Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová uviedla, že na rozpočtových opatreniach treba ešte popracovať. „Je nutné ešte prehodnotiť ten rozpočtový zákon, aby sa zaistilo, že všetky prioritné kroky, ktoré obsahuje, budú aj prijaté,“ vysvetlila.

Trojka vypočítala, že dva roky navyše na splnenie dohodnutých cieľov budú viesť k diere vo financovaní vo výške 32,6 miliardy eur, ktorú bude do roku 2016 treba vykryť. Spôsob ako to urobiť, bude zásadným bodom agendy ministrov budúci týždeň.

Podľa cieľa stanoveného v marci by Grécko malo v roku 2014 dosiahnuť primárny rozpočtový prebytok na úrovni 4,5 HDP. Nová dohoda termín presunula na rok 2016.

Medzi medzinárodnými veriteľmi však v niektorých otázkach panujú nezhody. Lagardeová vyhlásila, že nesúhlasí s Junckerom, ktorý tvrdí, že cieľ znížiť grécky dlh na 120 % HDP do roku 2020 tiež treba posunúť o dva roky. Budúci rok by mal pritom dosiahnuť 190 % HDP.

„Z nášho pohľadu je 120 % do 2020 vhodným časovým harmonogramom. Je jasné, že v tomto názore sa rozchádzame. Ale na čom nakoniec záleží je udržateľnosť gréckeho dlhu, tak aby sa krajina dostala späť na nohy,“ vysvetlila Lagardeová. Tento cieľ bol podmienkou fondu aj v čase vyjednávaní o druhom záchrannom programe pre Grécko začiatkom roka. Argumentuje tým, že hranica 120 % je pre udržateľnosť dlhu nevyhnutná pre slabý rast ekonomiky a vysoké požiadavky na externé financovanie.

Veritelia teda nechcú ďalšiu pomoc uvoľniť skôr ako ministri budúci týždeň prediskutujú správu Trojky o udržateľnosti dlhu. Pôžičky pozastavili po tom, čo sa Atény vychýlili z nastavených cieľov, čo bolo čiastočne spôsobené dvomi voľbami v priebehu troch mesiacov.

MMF tlačí na európske vlády, aby časť dlhu Grécku odpustili, ale Nemecko a Európska centrálna banka tvrdia, že je to právne nemožné. Ďalšími možnosťami sú zníženie úrokovej sadzby či predĺženie splatnosti pôžičiek. Ak sa veritelia nakoniec budúci týždeň dohodnú, uvoľnenie tranže budú musieť ešte schváliť národné parlamenty v Nemecku a Fínsku. Grécko sa medzitým bude musieť financovať cez krátkodobé dlhopisy.

(EurActiv/Reuters)

Pozície:

Vazil Hudák, štátny tajomník slovenského ministerstva financií v nedeľu uviedol, že Slovensko v podstate súhlasí s tým, aby Grécko získalo odloženie splnenia prísnych požadovaných podmienok o dva roky, lebo sa dajú pochopiť ťažké podmienky, ktoré brzdia reformy. "Súhlasíme s predĺžením, aj keď sme si vedomí, že to viaže na seba navýšenie financovania približne o 30 miliárd eur. Otázka je, ako sa tých 30 miliárd vykryje," uviedol a zároveň dodal, že aj túto otázku bude dnes Euroskupina musieť riešiť.