Grécku ekonomiku by po odchode z eurozóny čakal chaos

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Ak Grécko opustí eurozónu, zvyšok sa už nebude musieť starať o jeho budúcnosť. Hneď po zavedení nová mena síce prudko oslabí, no grécka ekonomika bude oveľa konkurencieschopnejšia.

Krátkodobé šoky by však boli drastické nielen pre národnú, ale aj svetovú ekonomiku. Ako píše agentúra Reuters, Grécko by po opustení eura malo problémy s dovozom potravín či pohonných hmôt. Každodenný život by závisel od výmenného obchodu s tovarmi a službami. Ďalšou možnosťou je dočasné využívanie viacerých mien.

„Bol by to chaos. Banky by skolabovali a bolo by ich treba znárodniť. Nedalo by sa platiť inak ako kupónmi. Okrem toho, v Grécku je len jedna tlačiareň na bankovky. Je umiestnená v múzeu v Aténach a už nefunguje,“ tvrdí podľa Reuters Marios Efthymiopoulos zo solúnskeho think-tanku Global Strategy.

Odborníci odhadujú, že by náklady odchodu z Grécka z eurozóny, ktoré by viedlo k enormnému tlaku na Taliansko a Španielsko, dosiahli tú istú úroveň ako medzinárodná finančná podpora krajiny.

Avšak vzhľadom na neustále prešľapy v plnení podmienok a rastúcu podporu gréckych strán, ktoré sú proti záchrannému programu, partnerom dochádza trpezlivosť. Svetoví lídri krajín skupiny G8 však cez víkend podporili zotrvanie Grécka v eurozóne.

Odborníci sa však zhodujú, že s opustením eura je spojených priveľa otáznikov. Mnohí tvrdia, že ak Grécko odíde z eurozóny, bude musieť opustiť aj EÚ. Lisabonská zmluva totiž počíta len s druhou možnosťou.

Tak ako sa život Grékov vplyvom dlhovej krízy prudko zmenil, po odchode z eurozóny by ich čakala ďalšia vlna.  Ako ďalej uvádzajú odborníci pre Reuters nastali by sociálne nepokoje. Ktokoľvek rozhodne o odchode krajiny z eurozóny už pár týždňov alebo dní po tom pri moci nebude.

Na tento scenár sa pripravujú nielen podniky, ale aj krajiny ako Veľká Británia či Spojené štáty americké. Gréci z obáv o svoje úspory minulý týždeň vyberali svoje vklady z bánk. Turisti Grécko ako dovolenkovú destináciu obchádzajú a exportéri žiadajú platby vopred.

Ak dôjde k jeho naplneniu, proces začne už v priebehu pár hodín po prijatí rozhodnutia. Paradoxom je, že hoci politické strany podmienky medzinárodného programu odmietajú, euro chcú v krajine ponechať.

Krajinu podľa zmlúv z eurozóny vylúčiť nemožno. Odborníci však upozorňujú, že keď zvyšku dôjde trpezlivosť, môžu jednoducho Grécko odstaviť tým, že uzavrú jeho prístup k úverom Európskej centrálnej banky.

(EurActiv/Reuters)