Grékom ide o čas

Grécko sa s európskymi partnermi nateraz zhodlo na potrebe vypracovania "národného plánu reforiem", ktorý by riešil za desiatky rokov nahromadené ekonomické problémy. Povedal to v programe televíznej stanice Skai TV hovorca gréckej vlády Gabriel Sakellaridis. Zároveň ale pripomenul, že vláda nebude prijímať príkazy zo zahraničia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Februárový termín

Grécka vláda a ostatné štáty eurozóny v súčasnosti hľadajú riešenia budúceho splácania dlhu Grécka potom, ako nová ľavicová vláda pod vedením Alexisa Tsiprasa odmietla pokračovať v rozsiahlych úsporných opatreniach.

Tie sú súčasťou terajšieho záchranného programu pre Grécko, ktorého platnosť sa skončí záverom februára. Atény by mali pristúpiť na predĺžene tohto programu, s čím ale Tsipras nesúhlasí a trvá na uzatvorení novej dohody, ktorá by zmiernila podmienky splácania dlhu. Ak sa progam ukončí bez ďalšieho plánu, Grécku sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostane do platpbnej neschopnosti, čo by mohlo viesť k nútenému opusteniu eurozóny.

Sakellaridis zopakoval, že vláda nie je ochotná akceptovať program v prípade, že sa bude podobať tomu predchádzajúcemu.

„Od stredajšej (11.2.) schôdzky ministrov financií eurozóny sa toho veľa udialo. Odvtedy prakticky stále rokujeme,“ povedal hovorca. Ako však dodal, grécka vláda "je odhodlaná trvať na sľuboch, ktoré dala obyvateľstvu, a nepokračovať v programe, ktorý má znaky predchádzajúcich dohôd“.

Euroskupina

Grécky premiér Alexis Tsipras očakáva na dnešnej schôdzke ministrov financií eurozóny  (pondelok 16. februára) v Bruseli tvrdé rokovania o budúcnosti záchranného programu pre Grécko, no je presvedčený, že sa podarí dospieť k pozitívnemu výsledku.

„Očakávam náročné rokovania, napriek tomu verím v pozitívny výsledok,“ povedal Tsipras pre nemecký týždenník Stern, pričom opätovne uviedol, že Grécko bude od medzinárodných veriteľov žiadať viac času na realizáciu reforiem. „Sľubujem, že po šiestich mesiacoch bude Grécko úplne inou krajinou,“ dodal.

Po prvotných ostrých vyhláseniach po parlamentných voľbách Tsipras tón voči medzinárodným veriteľom zmiernil a pre Stern povedal, že si želá dohodu, s ktorou by boli spokojné obe strany.

Predchádzajúce konfrontačné prejavy gréckej vlády podráždili viacero politikov v Nemecku, ktoré sa na pomoci Grékom podieľa najvyššou sumou. Podľa Hansa Michelbacha z CDU/CSU je dôležité, aby eurozóna nerobila príliš veľké ústupky. „Grécko podmienky pôvodného programu podpísalo a nová grécka vláda by mala pokračovať v ich plnení. Nie je možné, aby vždy, keď príde k moci nová vláda, sa medzinárodné dohody nemuseli plniť," povedal Michelbach.

Fico: Na Grexit sme pripravení

Eurozóna by už dnes prežila prípadný odchod Grécka, banky sú na to pripravené. V relácii Sobotných dialógoch RTVS to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

Ako uviedol, pred dvoma či troma rokmi mohlo mať vystúpenie Grécka z menovej únie negatívne dôsledky, dnes by však eurozóna jeho prípadný odchod zvládla. „Už sú pripravené banky, čo by sa dialo, ako by to celé vyzeralo. Ale my nechceme Grécko vyháňať z eurozóny. Musia sa rozhodnúť, s čím prídu, aké reformy ponúknu. Ale nech nechcú od Slovenska, kde ľudia zarábajú 550 alebo 600 eur a sú dôchodky na úrovni 250 až 300 eur, aby sa ľudia poskladali na to, že zaplatíme nejakú miliardu,“ zdôraznil Fico.

Fico zopakoval, že Slovensko je ochotné baviť sa o štruktúre dlhu, jeho splatnosti a reformách, ktoré musí Grécko urobiť, krajine však nezaplatí ani cent.

„Konečne sa pomaly zviechame, nadychujeme, sú tu dobré ukazovatele, hospodársky rast, ide hore miera zamestnanosti. Ak máme toto všetko ako-tak pod kontrolou, konečne máme šancu ľuďom aj niečo dávať. Prečo by sme teraz mali dávať na Grékov nejaké peniaze? To neprichádza do úvahy,“ podčiarkol.

V prípade, že by sa ostatní členovia eurozóny dohodli na odpustení časti gréckeho dlhu napriek nesúhlasu Slovenska, vláda by si podľa Fica vypýtala mandát od ľudí v referende. „Ak sa nájde iné riešenie vrátane krátenia dlhu Grécka, ktoré nebude mať vplyv na štátny rozpočet SR a peňaženky ľudí, budeme veľmi konštruktívni a kooperatívni. Ale ak to má mať priamy dosah na verejné financie SR, dáme nohu do dverí,“ uzavrel.

 EurActiv.sk/TASR