Heger: Plán obnovy nemusí prejsť posudzovaním vplyvu na životné prostredie

Europoslanec Martin Hojík s ministrom financií Eduardom Hegerom na parlamentom výbore pre európske záležitosti. [Martin Hojsík/Facebook]

Európska komisia podľa europoslanca Martina Hojsíka nemusí slovenskej vláde schváliť národný plán obnovy a odolnosti. Dôvodom má byť slabé zapojenie verejnosti do príprav a hodnotenia plánu a tiež obchádzanie legislatívy, podľa ktorej treba preskúmať ekologické dopady každého strategického dokumentu.

Slovenská vláda môže mať problémy so schválením Národného plánu obnovy a odolnosti zo strany Európskej komisie. V utorok (12. januára) o tom informoval europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko).

Národný plán obnovy a odolnosti je dokument, v ktorom každá členská krajina musí rozpísať, na aké reformy a investície využije grantovú pomoc z Plánu obnovy EÚ.

Hojsíkova výzva

Slovensko musí finálny návrh plánu obnovy poslať Európskej komisii do konca apríla. Rezort financií, ktorý prípravu národného reformného plánu koordinuje, prvý „pracovný draft“ do Bruselu poslal 22. decembra.

Ide o výber prioritných investícií a reforiem z pôvodného širšieho plánu s názvom Moderné a úspešné Slovensko, ktorý ministerstvo predstavilo ešte začiatkom októbra.

Minister Eduard Heger (OĽaNO) ale na verejnosť zatiaľ pustil iba stručnejšiu verziu 400-stranového dokumentu.

A práve sem smerujú výhrady Marina Hojsíka. Slovenskej vláde podľa neho môže problémy spôsobiť to, že do príprav a hodnotenia plánu obnovy nezapojil verejnosť podľa požiadaviek Európskej komisie.

Europoslanec preto vlády vyzval k urýchlenej náprave.

„V Európskom parlamente sme pri Nástroji obnovy a odolnosti požadovali, aby jednou z podmienok pri tvorbe plánov bolo aj kvalitné zapojenie verejnosti do ich prípravy a hodnotenia. Zároveň sme presadili, aby členské štáty museli o tomto zapojení verejnosti informovať. Slovensko má teda povinnosť podať správu Európskej komisii o tom, ako zapojilo a konzultovalo plán obnovy s verejnosťou. Tu má Slovensko problém,” uviedol progresívny europoslanec Martin Hojsík.

V pláne obnovy chýbajú odpady aj agrosektor. Ako chce vláda ozeleniť Slovensko?

Rezort financií zverejnil detailnejší plán obnovy. Najviac peňazí pôjde na zelené opatrenia – do podpory obnoviteľných zdrojov, obnovy budov, rozvoja železníc a dekarbonizácie priemyslu. Odpadové a vodné hospodárstvo z plánu vypadli. Chýba aj zmienka o agropotravinárstve.   

Hojsík tiež Hegera vyzýva, aby zverejnil celý dokument, ktorý na konci minulého roka poslal do Bruselu. Zo zverejneného sumáru verejnosť podľa neho nemôže plánované reformy kriticky zhodnotiť.

„Dúfam, že slovenská vláda to spraví čím skôr. Jednak tým potvrdí, že sme naďalej právnym štátom, ktorý dodržiava svoje zákony a záväzky, a súčasne tým umožní Slovensku čím skôr rozbehnúť nevyhnutnú obnovu po korone,“ dodal.

Na to, že plán obnovy musí byť široko konzultovaný a inkluzívny materiál, v rozhovore pre portál EURACTIV.sk upozorňoval aj vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

„Ak sa nejaký významný partner, ktorý má byť zapojený do implementácie schváleného programu, obráti na Komisiu s tým, že nebol zapojený do spracovania plánu obnovy, je to samozrejme dôvodom k tomu, aby sa to (plán obnovy) prepracovalo,“ uviedol Miko.

„Jedným z dôvodov, prečo sa návrhy plánu mali predkladať už od októbra, teda predtým, ako sa predloží finálny dokument, je aby sa predišlo takýmto situáciám,“ dodal.

Chýba ekologické posúdenie

Druhým problémom podľa poslanca europarlamentu je, že vláda pri príprave národného reformného plánu nedodržiava zákon, podľa ktorého všetky strategické dokumenty musia prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Týmto procesom napríklad štandardne musí prejsť aj Partnerská dohoda, teda kľúčový dokument pre čerpanie peňazí z eurofondov.

„Apelujem na slovenskú vládu, aby urýchlene rozbehla proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (takzvaný proces SEA) pre slovenský plán obnovy tak, aby stihol prebehnúť do konca apríla, kedy má Slovensko plán odovzdať Európskej komisii. Tým sa súčasne dodrží aj slovenský zákon,” vyhlásil europoslanec Martin Hojsík.

Župani predstavili svoje priority pre plán obnovy, niektoré do Hegerových reforiem nezapadajú

Župani ministrovi predstavili štyri hlavné oblasti, ktoré by vláda podľa nich mala zaradiť do reformného menu, ktoré pošle do Bruselu. Obnova kultúrnych pamiatok, či oprava ciest druhej a tretej triedy ale nezapadajú do reformného plánu ministerstva financií. 

Minister financií Eduard Heger ešte v utorok na tieto výhrady zareagovalo tlačovou správou. Hojsíkova požiadavka na posúdenie ekologických dopadov plánu obnovy podľa neho naráža na nedostatok času, ktorý eurokomisia určila členským štátom na predloženie konečného dokumentu.

„Proces posúdenia vplyvu na životné prostredie je totiž mimoriadne náročný z hľadiska času a zapojenia zainteresovaných strán,“ tvrdí podpredseda vlády.

„Aj s ohľadom na to Európska komisia vo svojom usmernení inštruovala členské štáty, že tento proces posudzovania vplyvu na životné prostredie môžu v prípade Plánu obnovy vynechať,“ uzatvoril Heger.

K druhej výhrade, ktorá sa týkala nedostatočného zapojenia verejnosti do príprav reforiem, minister vo svojom stanovisku nezareagoval.

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner