Helmut Kohl: Integrácia musí napredovať

Helmut Kohl, zdroj: TASR

Dnes 82-ročný Kohl, ktorý zjednotil Nemecko a vymenil marku za euro, na verejnosti vystupuje málo. Tentokrát prehovoril pri príležitosti 30. výročia od svojho nástupu do funkcie kancelára. Na spomienke sa zúčastnili bývalí spolustranníci, bývalí prezidenti a premiéri ako aj jeho niekdajšia protežantka Angela Merkelová. Ich vzťah neskôr ochladol.

Od roku 2008, kedy utrpel úraz a aj za posledné tri roky turbulentného vývoja v Európe, sa verejne na aktuálne témy vyjadroval málo.

„Európa už nikdy nesmie upadnúť do vojny“, povedal zhromaždeným v berlínskom Historickom múzeu. „Potrebujeme pokračovať so zjednocovaním Európy. Využime čas, ktorý máme dobre.“

Na podujatí vystúpila aj Angela Merkelová s chválou svojho niekdajšieho mentora ale aj obhajobou vlastných postupov v kríze.

 „Zavedenie eura je o stabilite a my cítime, že tu máme povinnosti“, povedala. „Krízu nevyriešime jedným ťahom. Potrebujeme uvážený postup.“

Kohla prostredníctvom videonahrávok pozdravili bývalý americký prezident George Bush, bývalý britský premiér John Major, bývalý francúzsky premiér Edourad Balladur a bývalý izraelský prezident Šimon Peres.

V zahraniční aj v Nemecku Kohla rešpektujú ako zjednotiteľa Nemecka, hoci východ krajiny sále ekonomicky zaostáva. Spolu s francúzskym prezidentom Francoise Mitterandom pretlačili projekt spoločnej meny. Dnes niektorí Kohlovi vyčítajú, že to nepodmienil užšou politickou a fiškálnou integráciou ako podmienkou. Práve to Merkelová verejne označila za „veľkú chybu“.

Kohlovi obhajcovia poukazujú na to, že to bol jeho seociálno-demokratický nástupca Gerhard Schröder, ktorý pustil Grécko do eurozóny a porušil rozpočtové pravidlá.

Ďalšou čiernou škvrnou na Kohlovej kariére je finančný škandál strany, ktorý pošramotil vzťahy s Merkelovou. Bola to práve ona, ktorá žiadala, aby sa CDU pohla ďalej „bez svojho starého vojnového koňa“.

Podľa profesora Gerda Langgutha z univerzity v Bonne ide o snahu o zmierenie medzi oboma politikmi. Obe strany si podľa neho uvedomili, že je čas aby sa Kohl opäť symbolicky vrátil do strany.

Merkelová sa tiež môže spoliehať na jeho schopnosť zjednotiť stranu pred tým než bude vo voľbách súťažiť o tretie volebné obdobie.

„Zatiaľ Merkelová verejnosti nepovedala ten správny príbeh“, povedal pre agentúru Reuters nemenovaný bývalý minister Kohlovej vlády.

 „Jej príbeh doteraz bol, že Nemecko má pravdu a ostatní sa musia stať takí ako my. Ale to sa nikdy nestane. Nemôžeme germanizovať Európu. Kohl tomu rozumie. Môžeme len dúfať, že Merkelová si to začína uvedomovať tiež.“

EurActiv/Reuters