Heréza Davida Camerona

Zdroj: TASR/AP Photo/Thierry Charlier

Ako mnoho prejavov o budúcnosti EÚ, aj dlhoočakávaný prejav britského premiéra začal rozpomienkou na vojnovú minulosť európskeho kontinentu.

Prvý cieľ EÚ, zabezpečiť mier a pokoj,  sa už podľa Camerona dosiahol a dnes je hlavným zmyslom EÚ „nie zabezpečiť mier, ale prosperitu“. Výzvy už neprichádzajú zvnútra kontinentu, ale zvonka.

Pripúšťa, že psychológiu krajiny tvaruje geografia Británie, ktorá vždy pristupovala k Únii s myšlienkovým nastavením, ktoré „bolo viac praktické, než emocionálne“.

Lepšie podmienky pre Britániu, pre EÚ

Leitmotívom prejavu bola Cameronova ambícia dosiahnuť nové usporiadanie vzťahov s EÚ, resp. novú kvalitu ich usporiadania, ktorá by podľa neho umožnila Británii zostať členom tohto spolku.

Tvrdí, že ak britskí politici neurobia to, čo má v pláne on, nebude možné Britániu udržať v EÚ ani spôsobom, akým by si to predstavoval, pretože verejná mienka sa jednoznačne posunie k úplnému odchodu.

Únii v dnešnej podobe vyčíta extenzívnu reguláciu, ktorá ide na úkor európskej konkurencieschopnosti a malých podnikov ako aj nedôveru vlastných občanov. Chce vidieť Úniu, ktorá neúnavne pomáha svojim členským krajinám konkurovať globálne. Volá po skutočnom jednotnom trhu v oblasti digitálnej, službách a energetike. Je to podľa neho jednotný trh,  ktorý je na rozdiel od eurozóny, tým pravým základom EÚ.  

 „Najväčšie nebezpečenstvo pre Európsku úniu nepramení od tých, ktorí obhajujú zmenu, ale od tých, ktorí označujú nový spôsob myslenia za herézu. Vo svojej dlhej histórii Európa poznala mnoho heretikov, ktorí, ako sa ukázalo, mali pravdu“, povedal.

Únia sa musí zbaviť ilúzie, že jednotný prístup vyhovuje všetkým. Podľa Camerona práve postup, kde si krajiny vyberajú z ponuky európskych politík podľa potrieb (Europe à la carte), ich zblíži viac než dnešná situácia centralizácie podporovaná Súdnym dvorom EÚ. Hovorí jasne, že pre Britániu „stále užšia únia“, nie je a nikdy nebola cieľom, hoci rešpektuje ak ním je pre iných.

Právomoci musia ísť aj smerom späť k členským štátom, Británia ich chce najmä v oblasti životného prostredia, sociálnych vecí a zločinu. „Nič by nemalo byť mimo diskusie.“ Naopak páči sa mu spoločná aktivita Únie na poli zahraničnej politiky a medzinárodného obchodu.

Priznáva, že Británia má obavy, čo budú očakávané zmeny v eurozóne znamenať pre Britániu, ktorá sa euro prijať nechystá.  

Referendum

Cameron je za usporiadanie referenda o zotrvaní alebo vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

„No neverím, že urobiť priame rozhodnutie hneď teraz je správne pre Britániu a pre Európu ako celok“. V súčasnom status quo by to bola „falošná voľba“, hovorí, a to z dvoch dôvodov.

Prvým je, že je nejasný výsledok reformného procesu, ktorý momentálne prebieha v súvislosti s hospodárskou a menovou úniou s presahom na celú EÚ. Druhým, že Cameron verí, že sa mu v časovom horizonte niekoľko rokov podarí vyrokovať pre Britániu nové podmienky, ktoré umožnia v následnom referende britským občanom rozhodnú o zotrvaní v EÚ.

Konzervatívci chcú isť do volieb v roku 2015 s programom, ktorý bude žiadať mandát na rokovania s európskymi partnermi. V prípade zostavenie konzervatívnej vlády chce zmeny realizovať v prvej polovici nového mandátu, čo by mal byť aj hraničný dátum pre konanie referenda.

Rozhodnutie sa podľa neho musí robiť s chladnou hlavou a na tomto mieste britský premiér pripomína, že pre Britániu nemusí byť schodná ani cesta Nórska, sediaceho na veľkých energetických zásobách a so suverénnym fondom vo výške 500 miliárd eur, ani Švajčiarska, ktoré si svoj prístup na jednotný európsky trh muselo pracne vyrokovať sektor po sektore.

Obe krajiny zároveň jednosmerne prijímajú európsku legislatívu v tejto oblasti bez toho, aby o nej akokoľvek spolurozhodovali.

Cameron je tiež presvedčený, že Európe by Británia chýbala. Myslí si, že v spoločenstve ako je EÚ, nedostanete vždy všetko čo chcete. „To však ešte neznamená, že musíte odísť.“

Pozície

Dnešný prejav britského premiéra Camerona nepriniesol podľa slovenskej europoslankyne Anny Záborskej (EĽS, KDH) nič nové. Zároveň však oceňuje snahu šéfa britských konzervatívcov o poctivú diskusiu s občanmi o európskych témach. Podobnú diskusiu by podľa Záborskej potrebovalo aj Slovensko.

„Veľká Británia je dôležitou súčasťou Európskej únie a som rada, že premiér Cameron sa k členstvu v EÚ jednoznačne prihlásil. Je však zbytočné vykopávať otvorené dvere – prehlbovanie jednotného európskeho trhu je už nejaký čas politickou prioritou číslo jedna. To platí aj o zlepšovaní podmienok pre malých a stredných podnikateľov," pripomenula Anna Záborská.

„Je prejavom populizmu hovoriť na jednom mieste o neefektívnom rozhodovaní a v tom istom prejave obhajovať rôznu mieru suverenity a integrácie členských štátov.

Európska komisia privítala rozhodnutie britského premiéra Davida Camerona o tom, že by jeho krajina mala zostať súčasťou Európskej únie.

„Je to na pleciach britskej vlády a občanov Británie aby sami rozhodli o tom, aký prístup je najlepší z hľadiska členstva Británie v Európskej únii,“ uviedla počas pravidelného tlačového brífingu hovorkyňa EK Pia Ahrenkildeová-Hansenová.

Komisia podľa jej slov vysoko oceňuje doterajší prístup Británie, ktorá „priniesla veľa pre európsku integráciu a prispela k zadefinovaniu európskych politík, prehĺbeniu jednotného trhu, k jej rozšíreniu, rozvoju nových obchodných príležitostí a udržiavaniu otvorenosti EÚ pre zvyšok sveta.“

EK si podľa hovorkyne želá, aby sa prebiehajúce diskusie v Británii zamerali na obsah vzťahov medzi Londýnom a Bruselom, čo dovolí triezve ohodnotenie spôsobov spolupráce s kontinentálnou Európou.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz označil dnešný príhovor britského premiéra Davida Camerona o potrebe prehodnotenia vzťahov s Európskou úniou za slová, ktoré neodzrkadľujú európsku realitu a ktoré nenadchnú väčšinu z európskych partnerov Británie.

„Tento prejav bol viac o domácej politike a odráža obavy z euroskeptických nálad, ktoré existujú v Konzervatívnej strane,“ upozornil Schulz v správe pre médiá.

Podľa predsedu EP snaha o revíziu základného európskeho práva s cieľom vybrať si to, čo najviac vyhovuje britským záujmom by bola veľmi nebezpečným precedensom, ktorý by v konečnom dôsledku mohol viesť k rozdrobeniu legislatívnej bázy, dezintegrácie pilierov únie a jej rozbitiu.

Podľa Schulza by pokusy britskej vlády o repatriáciu právomocí z Bruselu do Westministerského paláca boli predmetom nepohodlných a zložitých rokovaní. Renegociácia právomocí je obojstranný proces, kde nie je možné predkladať umelé a jednostranné termíny," upozornil Schulz.

V podobnom duchu dnes na Cameronov prejav zareagoval aj predseda Aliancie demokratických liberálov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt. Bývalý belgický premiér, ktorý je známym zástancom federalizácie Európy, podľa agentúry Belga uviedol, že Británia nemôže žiadať individuálne prehodnotenie svojho štatútu v EÚ.

„Môžem povedať, že toto je nemožné," povedal Verhofstadt na Cameronove náznaky o prehodnotení pozície Spojeného kráľovstva v rámci EÚ. A spresnil, že ak by každý členský štát, podľa vzoru Británie, začal žiadať individuálne výnimky, to by znamenalo koniec únie a koniec jednotného európskeho trhu.

"Tragikomický prejav, ktorý dnes predniesol David Cameron, bol pod všetky očakávania, ľavice či pravice, Britov alebo Európanov," uviedol Hannes Swoboda, predseda druhej najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente – Pokrokovej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Ako dodal, Cameron dnešným prejavom odštartoval absurdnú a predčasnú predvolebnú kampaň so sľubom, že prehodnotí miesto Spojeného kráľovstva v EÚ o dvaapolroka odteraz.

Európska únia a Británia musia byť pripravené na kompromisy, povedala dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Nemecko a ja osobne máme záujem na tom, aby Británia zostala dôležitou súčasťou a aktívnym členom Európskej únie," povedala Merkelová novinárom. "Sme pripravení diskutovať o požiadavkách Londýna, no vždy musíme mať na pamäti, že sú tu aj ďalšie krajiny, ktoré majú zasa iné požiadavky a my musíme nájsť spravodlivý kompromis,“ dodala kancelárka.

EurActiv/TASR