Hillary vidí ako USA a EÚ vedú svet

Zdroj: Európsky parlament

Podujatie (6. 3.), kam bolo možné dostať sa len na pozvanie, nieslo názov „Nová generácia nastupuje“. Zúčastnili sa na ňom mladí zamestnanci a stážisti inštitúcií EÚ. Hillary Clintonová na ňom ocenila európsku integráciu, keď ju nazvala „mimoriadnym medzinárodným úsilím“.

„Európa je dnes mnohými považovaná za zázrak“, uviedla Clintonová. EÚ podľa nej zažíva najdlhšie obdobie mieru od čias Rímskej ríše, zároveň neboli krajiny únie nikdy tak prosperujúce a bezpečné.

Pokiaľ ide o jej vlastnú krajinu, napriek problémom, ktorým čelí je podľa šéfky diplomacie nová administratíva optimistická a „pripravená pracovať“.

Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering označil Clintonovú za „líderku vízie“ v čase, kedy svet potrebuje takýchto lídrov. Zdôraznil, že pre vzťahy EÚ a USA začína nová éra. „Pracujme ako rovnocenní partneri na budovaní lepšej budúcnosti“, vyzval Pöttering.

Clintonová odpovedal na otázky týkajúce sa americkej zahraničnej politiky. Na otázku, čo chcú USA robiť ohľadne židovských osád na Západnom brehu, sa Clintonová obmedzila na konštatovanie, že ich budovanie „nepomáha mierovému procesu“. Podľa Clintonovej je ambiciou Spojených štátov pohnúť sa k časom, kedy nebude pre terorizmus žiadna živná pôda. Vyslovila sa tiež jasne za vznik životaschopného Palestínskeho štátu.

Ďalšie otázky sa týkali Darfúru, Ruska a práv homosexuálov. Ocenila minulotýždňové rozhodnutie NATO znovu naštartovať Radu NATO-Rusko, ktorej činnosť bola suspendovaná po gruzínskom konflikte v auguste 2008.

Dodala, že USA a Rusko sa stále nezhodnú v niektorých oblastiach, napríklad práve v otázke Gruzínska, využívaní energií ako nástoja na zastrašovanie ako aj v tom, že Rusko má pocit, že má svoje sféry vplyvu a právo veta na rozširovanie NATO o Kyjev a Tbilisi.

Ministerka pripustila, že bude veľmi ťažké získať Čínu, Indiu, Indonéziu a ďalšie krajiny pre podporu globálnej klimatickej dohody na summite v Kodani. Podľa nej nedávno schválený americký stimulačný balík, obsahuje ustanovenia, ktoré podporujú rozvoj energetickej efektívnosti a čisté zdroje energie. Ekonomická kríza podľa nej pomohla pretlačiť takého veci v Kongrese, čím pripomenula komentár šéfa kancelárie prezidenta Obamu Rahma Emanuela: „Nikdy nepremárnite dobrú krízu“, konštatuje denník International Herald Tribune.