Hľadá sa nový šéf Euroskupiny

Jean-Claude Juncker, Zdroj: Rada, Luxemburské predsedníctvo

Juncker ešte v pondelok oznámil, že pozíciu šéfa Euroskupiny opustí koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Už aj cirkulujú mená možných kandidátov. Medzi najpravdepodobnejších sa radí francúzsky minister financií Pierre Moscovici.

V období 1997 – 2002 pôsobil ako minister pre európske záležitosti vo vláde Lionela Jospina. Je členom francúzskej socialistickej strany a dvakrát ho zvolili za člena Európskeho parlamentu, kde pôsobil aj ako podpredseda.

Už nejaký čas sa skloňuje aj meno nemeckého šéfa rezortu financií Wolfganga Schäubleho, avšak pre voľby v krajine budúcu jeseň lídri zrejme neschvália kandidáta, pri ktorom nie je isté, že bude súčasťou budúcej vlády. Konzervatívny poslanec Michael Fuchs však včera  (4. decembra 2012) vyhlásil, že Schäuble by mal byť na čele Euroskupiny, pretože Nemecko zastáva 27-percentný podiel na záchranných fondoch.

Ďalej sa hovorí o talianskom premiérovi Mariovi Montim, ten však v jarných voľbách nekandiduje a spomína sa aj fínsky predseda vlády Jyrki Katainen. Európske zmluvy umožňujú, aby predsedom Euroskupiny mohol byť aj niekto iný ako ministri financií, ktorí sú jej členmi. Môže ním teda byť dokonca aj niekto zo súkromného sektora či iných európskych inštitúcií, čo je zrejme najpravdepodobnejšie.

Ešte vlani sa hovorilo aj o komisárovi pre hospodárske a menové záležitosti Ollim Rehnovi, no v uplynulom období sa jeho meno v súvislosti s predsedom Euroskupiny nespomínalo. Rakúska ministerka financií Maria Fekterová tvrdí, že Junckera by mal nahradiť niektorý premiér.