Hľadá sa predseda Európskej rady

“Ste bystrý, sympatický, ovládate jazyky a stáli ste na čele niektorého z členských krajín EÚ? Hľadáte novú príležitosť pracovať s európskymi a svetovými lídrami? Potom by sme boli radi, my hlavy štátov a vlád, ak by ste sa nám ozvali.” Takto si Hugo Brady z Centra pre európsku reformu (CER) predstavuje pracovný inzerát hľadajúci budúceho stáleho predsedu Európskej rady. Vytvorenie tohto postu, ktorý by mal Únii dať punc koherentnosti predpokladá Lisabonská zmluva.

Prieskum verejnej mienky v piatich najväčších európskych štátoch zisťoval, či sú ľudia naklonení myšlienke vytvorenia postu stáleho predsedu Európskej rady. Približne 80 % ľudí vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku súhlasí, že EÚ potrebuje jednu významnú osobnosť, ktorá by ju reprezentovala na medzinárodnej scéne.

Podpora vo Veľkej Británii a Nemecku pre “prezidenta EÚ” už nie je taká jasná a pohybuje sa okolo 50 percent. V otázke konkrétneho mena už ale neexistuje väčší konsenzus. Väčšina respondentov nebola schopná povedať, za koho by hlasovali, ak by taká to možnosť bola (voliči samozrejeme o obsadení postu rozhodovať nebudú, verdikt padne v rámci Európskej rady).

Keď prišlo na konkrétne mená “najviac” podpory získala Angela Merkelová vo Francúzsku a Taliansku (18 %), o niečo menej v Nemecku. 17 percent Britov by si v tejto funkcii vedelo predstaviť Tonyho Blaira, ktorého meno sa v tejto súvislosti najčastejšie skloňuje. Najväčšiu národnú podporu (31%) získal bývalý španielsky premiér Felipe González, ktorého však už hlavy štátov a vlád EÚ vymenovali za predsedu tzv. Skupiny pre reflexiu EÚ (rada múdrych).

Analytici sa zhodujú, že osoba, ktorá bude post zastávať ako prvá do veľkej miery určí jeho podobu v tom rozsahu, ktorý nie je explicitne v zmluvách.