Hoci belgická vláda prišla pre Marakéš o väčšinu v parlamente, premiér na konferenciu OSN odcestoval

Charles Michel. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Najväčšia strana v belgickej koalícii opustila vládu premiéra Charlesa Michela po tom, ako parlament odhlasoval podpísanie Globálneho kompaktu o migrácii. Liberálny premiér už do Maroka dorazil a spolu so 163 lídrami krajín z celého sveta text kompaktu podporil.

Od nedele (9. decembra) má Belgicko menšinovú vládu. Premiér Michel sa stretol s kráľom Filipom aby ho o zmenách informoval. Jeho francúzsky-hovoriaca liberálna strana MR ostáva v koalícii s dvomi flámskymi stranami, stredopravou CD&V a liberálnou Open VLD.

Po štyroch rokoch spoločnej vlády z koalície odišla Nová flámska aliancia (NVA), ktorá nesúhlasila s tým, aby premiér podpísal kompakt o migrácii v marockom Marakéši.

Pravicová NVA, ktorá je najväčšou stranou v parlamente, stiahla svojich ministrov z koalície cez víkend. Kritici krok označili za otvorenie ihriska pre predvolebnú kampaň.

Tri rezorty pod novým vedením

Celoštátne federálne voľby sú predbežne naplánované na máj, a to v rovnakom čase, kedy budú prebiehať aj voľby do Európskeho parlamentu. Podľa pozorovateľov si spoločenská atmosféra  zatiaľ predčasné voľby nevyžaduje.

Počas tlačovej konferencie so svojimi ministrami Charles Michel oznámil, že jeho menšinová vláda sa v najbližších mesiacoch zameria na ekonomiku, obhajobu belgických záujmov v časoch pred brexitom, na bezpečnosť a aktivity v súvislosti so životným prostredím. Rovnako potvrdil, že sa porozpráva s členmi parlamentu aby zistil, ako bude jeho menšinová vláda s 52 zo 150 kresiel môcť pokračovať. Nešpecifikoval však, s ktorými ďalšími stranami by si vedel spoluprácu predstaviť.

Odchod NVA z vlády nechal za sebou tri prázdne ministerské stoličky, vrátane niektorých kresiel štátnych tajomníkov, napríklad v rezorte prisťahovalectva.

Alexander De Croo, jeden z podpredsedov vlády, sa stane ministrom financií, Pieter De Crem, bývalý minister obrany, sa stáva ministrom vnútra, zatiaľ čo minister zahraničia Didier Reynders pripojí portfólio obrany k svojmu rezortu.

Michelovi sa ešte minulý týždeň podarilo zabezpečiť veľkú parlamentnú väčšinu v prospech zachovania belgickej podpory textu Organizácie spojených národov s podporou opozičných socialistov a zelených.

Globálny kompakt o migrácii OSN sa nepáči Babišovi, Kurzovi, Trumpovi ani SNS. Čo prináša?

Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák dokument Organizácie spojených národov podporuje. Slovenská národná strana sa od neho dištancovala.

Všetky členské štáty OSN okrem Spojených štátov odsúhlasili text ešte v júli, no v ostatnom období sa jeho znenia populisticky chytili niektorí európski politici, ktorí tvrdia, že dohoda môže zvýšiť prisťahovalectvo do Európy.

Globálny kompakt o migrácii nezavádza nijaké nové ľudské práva a vychádza z už prijatých a rešpektovaných medzinárodných dohovorov a ich výkladu súdnymi orgánmi. Takisto nezbavuje štáty suverenity, ale naopak v preambule cituje suverenitu ako jeden z princípov, ktorým sa postoje k migrácii majú riadiť.

Michel už do Maroka dorazil

Líder NVA Bart De Wever dal kvôli rozhodnutiu podpísať pakt Michelovi jasné ultimátum: ak do Maroka odcestuje, jeho strana vystúpi z vlády. NVA v súčasnosti riskuje volebné straty vo svojom holandsky-hovoriacom regióne, a to v prospech silne pravicovej anti-imigračnej strane Vlaams Belang.

Charles Michel už podľa belgických médií dorazil do Maroka a na konferencii OSN bude hovoriť v pondelok (10. decembra) popoludní.

Riaditeľka medzinárodnej asociácie pre utečencov: Kľúčovým problémom azylovej politiky je nedostatok súladu so zákonom

Podľa CATHERINE WOOLLARDOVEJ by krajiny, ktoré s migrantami nemajú skúsenosti, mali pri prijímaní utečencov využiť prax z integrácie vlastných menšín.

Krajiny ako Taliansko, Rakúsko, Bulharsko, či celá V4 vrátane Slovenska sa rozhodli, že pakt v súčasnej forme nepodporia.

Zástupcovia v Maroku formálne prijali kompakt už v pondelok  (10. decembra) dopoludnia. Formálne ho podpisom potvrdili zástupcovia zo 164 krajín.